Rádia odhalila vteřinová data, změří i timeshift. Narostl delší poslech
První výsledky z nového měření poslechovosti rádiových stanic ukazují na vzestupy poslechovosti v delším období. Hybridní data jsou mezifází k přechodu na plně elektronické měření.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock
Zadavatelé a realizátoři národního výzkumu poslechovosti rádií Radioprojekt představili nová data výzkumu, která vzešla z podstatné úpravy metodiky, jejíž podstatou je postupný přechod k pasivnímu měření. V tuto chvíli spočívá v propojení stávající metodiky CATI, založené na deklaraci posluchačů o tom, jaké stanice poslouchají, a automatizovanému sběru dat pomocí chytrých telefonů z projektu adMeter. Výsledkem je hybridní měření.
Hybridní měření přináší vteřinová data a oproti současnosti rozšiřuje možnosti měřeného zásahu v různých časových obdobích, a to i na úrovni měsíce a kvartálu (dosud den a týden). Zároveň přinášejí pohled na poslechovost konkrétních bloků a pořadů či poslechovost v rámci jednotlivých dnů v týdnu. Možné je také analyzovat přelaďování, tedy odchody a příchody ke stanici. V blízké době má přibýt i měření odloženého poslechu (timeshift +7 dnů). Ta by mohla být k dispozici už v příštích datech Radioprojektu za první čtvrtletí 2025. Připravuje se i možnost měření poslechovosti na základě logů.
Už od letošního srpna by mohla být zahrnuta i poslechovost podcastů, které prošly vysíláním v éteru. Zde bude záležet na vyřešení měření timeshiftu i zmiňovaném měření poslechovosti na základě logů, upřesnil MediaGuru.cz za zadavatele Petr Uchytil.
Základní výsledky
- Denní zásah větších stanic nedoznal v nových datech významných změn. Výraznější změny jsou u menších stanic, a to směrem nahoru i dolů. Rozhlas celkem pak v denním poslechu vykazuje dosah 51,8 % (4,787 mil.) populace ve věku 12-84 let.
- Naopak týdenní zásah všech rádií (rozhlas celkem) se zvýšil na 84,05 % (7,776 mil.). U jednotlivých stanic jsou nárůsty až na úrovni několika desítek procent, a to vlivem kulisového poslechu i zahrnutí elektronického měření.
- Zvýšil se také průměrný počet poslouchaných stanic (z 1,8 na 2,8).
- V případě podílu na poslechovosti (share) jsou změny jen mírné.
- Průměrný čas věnovaný poslechovosti (ATS rel.) představuje 227 min (3:47 hod). Je to srovnatelný čas jako v minulých výsledcích. ATS má v nových datech poskytovat reálnější obraz o čase stráveném poslechovostí.
- Nově se objevují informace o dosahu rádií za měsíční a kvartální období.
Nová data si můžete prohlédnout v textu, jehož odkaz uvádíme níže.
Dosavadní metodika výzkumu Radioprojekt byla téměř po dvě dekády (2006-2024) založena na deklaraci posluchačů. Dotazováni byli přes telefon s využitím počítače (CATI). Výzkum sledoval tzv. poslech včera (denní poslech) prostřednictvím činností, které respondenti za den vykonali (snímek dne). Protože ale telefonické dotazování má stále nižší výtěžnost a stávající metodika už obtížně reaguje na nové trendy v poslechovosti v souvislosti s možnostmi onlinového poslechu a poslechu na vyžádání a také rozmachu podcastů, rozhodli se zadavatelé výzkumu pro změnu metodiky výzkumu.
Od nové metodiky si zadavatelé slibují rychlá, podrobná a přesná data s možností detailní analýzy audio poslechu. To má přinést nové možnosti v plánování inzerce a přilákat na radiový trh „nové“ peníze. Nová metodika má také otevřít možnosti crosmediálního využití dat.
Nová metodika v současnosti stojí na hybridních datech, která jsou následně kalibrována. Spočívá ve fúzi dat sbíraných stávajících CATI metodou a k nim přidává data z výzkumu adMeter. Ten je získává na základě audiomatchingu, pasivnímu měření, kdy mobilní telefon snímá zvuky, v jejichž blízkosti se respondenti nacházejí. CATI se opírá o vzorek 26 tisíc respondentů a adMeter, zaznamenávající vteřinový poslech, o vzorek 2 tisíc respondentů. Dosavadních 26 tisíc jednodenních snímků poslechu rádia ročně nahrazuje pro účely fúze 26 tisíc tříměsíčních vteřinových dat ročně.
Kalibrovány jsou jednotlivé denní soubory, aby odpovídaly příslušnému dni v týdnu podle Radioprojektu a samostatně jednotlivé stanice, jejichž minimální daily reach představuje 1,5 %. Jako celky jsou kalibrovány regionální stanice ČRo, Hitrádia a Fajn rádia (ne jednotlivé stanice). Menší stanice není možné korektně matematicky zkalibrovat. Kalibruje se na parametry daily reach a share.
Realizátoři zamýšlejí plynule přejít na plné pasivní elektronické měření do roku 2027. Hybridní data mají být prostředkem k cílovému stavu, ve kterém bude měření plně elektronické. Přechodné období, které letošním rokem nastalo, má sloužit jako prostor pro vyladění budoucího měření. Stávající vzorek CATI o velikosti 26 tis. respondentů (6,5 tis. kvartálně) je rozšířen o data z adMeteru. Ten má zatím 2 tisíc respondentů, postupně by se ale měl rozšířit na 3-4 tisíce. Na jednoho respondenta (dárce) z adMeteru připadají tři respondenti CATI (obdarovaní).
-mav-