
Na konferenci APRA s názvem „Jak neukrást volby" představila výsledky výzkumu „Vnímání úrovně politické komunikace v ČR" Tereza Friedrichová ze společnosti NMS Market Research, zdroj: APRA, foto: Dan Hromada
Češi vnímají vedení politických kampaní u nás jako neetické. 81 % Čechů má pocit, že aktuálně politické kampaně v Česku eticky vedeny nejsou. Dvě třetiny (67 %) navíc vnímají, že se situace v posledních letech zhoršila a 41 % očekává, že se bude dále zhoršovat. Zjištění vyplývají z průzkumu, který ve středu představila Asociace public relations (APRA) ve spolupráci s agenturou NMS Market Research na konferenci pod názvem Jak neukrást volby: Etika a pravidla v politické komunikaci. Akce proběhla pod záštitou prezidenta republiky ČR Petra Pavla, který se jí osobně zúčastnil spolu s exprezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.
„Existují praktiky, které vnímáme jako neodpustitelné. Sem spadá třeba kupování hlasů, vytváření falešných účtů na sociálních sítích nebo šíření vykonstruovaných audio či video záznamů. V případě takového porušení etiky by 58 % z nás dokonce bylo ochotno volby anulovat,“ říká politická analytička a spoluautorka průzkumu Tereza Friedrichová ze společnosti NMS Market Research. Méně důležité je dodržování etiky pro mladé voliče. „U cílové skupiny 18 – 24 let je etické chování důležité, ale ne do takové míry jako pro jejich rodiče či prarodiče. Mladí daleko častěji než populace ČR (83 % vs. 63 %) zvažují volbu neeticky se chovajícího politika, pokud to jim samotným nějak prospěje. Dá se tedy říci, že dost mladých lidí se u voleb řídí heslem Účel světí prostředky a etiku vnímají jako jednu z položek, kterou při svém rozhodování zvažuji, ale nepřikládají ji takovou váhu.“ dodává Friedrichová.
Etika v politice a politických kampaních je přitom pro 90 % Čechů důležitá. Zároveň nadpoloviční většina (55 %) věří, že v politice je možné uspět a dodržovat přitom etické zásady. Přítomnost dezinformací v předvolební kampani pak podle slov 46 % Čechů negativně ovlivňuje jejich chuť účastnit se voleb. Více než dvě třetiny Čechů (74 %) se domnívají, že by na etické chování politiků mělo být dohlíženo.
Většina (70 %) zároveň vnímá AI jako hrozbu pro demokratické volby. AI budí větší obavy i proto, že jde o relativně novou a široce dostupnou technologii. Se sociálními sítěmi žijeme již delší dobu a obavy jsou proto menší (51 %). Větší strach z obou technologií vykazují starší lidé, vysokoškoláci i lidé z vyšší socioekonomické třídy. Mladí lidé, i proto, že s technologiemi vyrůstají, je nevnímají jako takovou hrozbu.

Q: Řekl/a byste, že jsou v Česku v posledních letech politické kampaně vedeny eticky? N=1001, všichni respondent. Zdroj: NMS Market Research, N = 1001

Q: Jak byste vy osobně ohodnotil/a následující příklady chování v politické komunikaci či v předvolební kampani? zdroj: NMS Market Research, N=1001, všichni respondenti

Q: Kdo by měl kontrolovat etické chování politiků? zdroj: NMS Market Research, N=1001, všichni respondent
NMS Market Research rozdělila Čechy na základě jejich postojů k důležitosti dodržování etických zásad v politice do pěti skupin:
- Moralisté tvoří 28 % populace. Etické chování v předvolebních kampaních je pro ně extrémně důležité. Moralisté uvádí, že by za žádných okolností nevolili politika, který se nechová eticky.
- Idealisté tvoří 26 % populace. Ideál etického chování v předvolebních kampaních je pro ně stejně důležitý, jako pro Moralisty. V praxi již připouští, že by volili politika, který se ne vždy chová úplně eticky - zejména pokud by tím reagoval na neetické chování oponenta.
- Realisté (24 %) jsou zdrženlivější ohledně důležitosti etického chování v politice. Zatímco pro první dvě skupiny je etické chování zcela zásadní (81 % považuje za velmi důležité), pro Realisty je spíše již jen jedním z důležitých prvků politiky.
- Reformátoři tvoří 15 % populace. Etické chování v politice je pro ně méně důležité. Obecně si nejsou jistí, zda se dá s etickým přístupem v politice uspět a nevnímají konkrétní etické prohřešky tak silně.
- Poslední skupinou jsou politicky Nezapojení (7 % populace), kteří nemají výrazné názory na politiku ani etiku v police. Do politického života se příliš nezapojují.
Podrobnou zprávu z výzkumu si můžete prohlédnout v souboru, který je ke stažení níže.
O výzkumu
Sběr dat probíhal online v panelu National Sample. Vzorek je reprezentativní pro populaci ČR ve věku 18+. Sběr dat probíhal od 14. 3. do 17. 3. 2025. Výzkumu se zúčastnilo 1001 respondentů. Vzorek je vážený multidimenzionálním vážením podle následujících kategorií: pohlaví, věk, kraj, velikost místa bydliště, vzdělání, volba ve volbách do PS ČR 2021.
-mav-