ChatGPT zkouší konkurovat nákupní sekci Googlu

pondělí, 12. května 2025, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Populární jazykový model představil nové funkce, které z něho mohou udělat významného hráče na poli on-line nakupování.

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

ChatGPT rozšiřuje záběr toho, na co dokáže poskytnout smysluplnou odpověď. Takzvaná umělá inteligence od společnosti OpenAI má ambice ovlivnit, za co budou spotřebitelé utrácet. Tento týden obohatily známého chatbota funkce, které z něj dělají použitelnějšího rádce při vybírání zboží ke koupi. ChatGPT dokáže při žádosti o pomoc s výběrem například kávovaru zohlednit jasně definované preference konzumentů, brát v potaz mimo jiné uživatelské recenze a vytipovat konkrétní produkty včetně uvedení odkazů na weby prodejců.

Nakupovat přímo v ChatGPT dosud nejde, aplikace ale přesměruje zákazníka k dokončení koupě do příslušného e-shopu. Podle portálu Wired připomínají nové funkce ChatGPT nákupní sekci Google včetně toho, jakým způsobem jsou zobrazovány náhledy produktů a odkazy na prodejce. Mezi platformami nicméně existuje několik zásadních rozdílů. V generativním jazykovém modelu od OpenAI například nejsou k vidění reklamy, nákupní tipy tak mají být čistě organické povahy. Uživatel si navíc může průběžně vyladit, jakým způsobem mu algoritmy zboží předvybírají: zda má ChatGPT více zohledňovat například uživatelské recenze a postřehy z diskuzních fór, nebo klást největší důraz na informace tradičních zpravodajských médií.

Marketingové nejasnosti

V této souvislosti nejspíš tvůrce obsahu a affiliate marketéry napadne otázka, jakým způsobem může vstup ChatGPT do odvětví doporučování produktů nabourat byznys kolem vyplácení provizí. Měl by na ni mít nárok tvůrce webu, na základě jehož recenze umělá inteligence doporučí konkrétní produkt? Adam Fry zodpovědný za vyhledávací funkce ChatGPT v rozhovoru pro Wired přiznává, že odpovědi na tyto otázky jeho zaměstnavatel nemá ještě definitivně zodpovězené. „Budeme experimentovat s celou řadou různých způsobů, jak by to mohlo fungovat,“ říká bez dalších podrobností Fry.

V tuto chvíli je rovněž nejasné, jak moc se nakupování podle ChatGPT osvědčí v praxi. Doporučovací algoritmy jazykového modelu obsahují několik míst, kde nemusí být jejich spolehlivost a přesnost stoprocentní. Jak popsal server Search Engine Land, ChatGPT zpracovává data o produktech a obchodnících poskytnutá třetími stranami. Část těchto údajů shrnuje vlastními popisky typu „nejpopulárnější“ nebo „cenově výhodné“, aniž by zdrojové informace prověřoval. Největší váhu má ale „robot“ přikládat kromě aktuálního textového příkazu (promptu) preferencím uživatele patrných z historie používání ChatGPT pro internetové vyhledávání. To je ale problém pro občany států v Evropské unii, protože na tomto trhu není funkce ukládání historie vyhledávání za účelem personalizace obsahu dostupná. V komerčním zájmu OpenAI ale bude ji v Evropě zpřístupnit, protože rostoucímu množství uživatelů ChatGPT slouží tento jazykové model podobně jako Google. Provozovatel chatbota hlásí, že odbavuje přes miliardu vyhledávacích dotazů za týden. Stále má však ještě daleko k tomu, aby dokázal na digitální reklamě vydělávat podobně jako Google desítky miliard dolarů za čtvrtletí.

-riv-