
Rada České televize, ilustrační foto, zdroj: MediaGuru.cz
Rada České televize se ve středu 25. června bude před čtvrtým kolem finálové volby generálního ředitele zabývat tím, zda v minulém týdnu nedošlo k ovlivnění volby generálního ředitele. Návrh na projednání tohoto bodu zařadil do programu radní Vlastimil Ježek.
Pokusem o ovlivnění volby generálního ředitele ČT se má na mysli situace, kdy šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena, který sám na generálního ředitele kandidoval, ale nepostoupil do užšího kola, rozeslal některým radním v proběhu volby ve středu 18. června textovou zprávu, ve které radní vyzýval, aby za generálního ředitele nevolili Milana Fridricha. Zdůvodnil to tím, že Fridrich podle jeho slov ve svém vystoupení před radními znevažoval práci redakce, i když ji před tím ujišťoval o opaku.
V dalších dnech se k vystoupení kandidátů před radními ozvali i pracovníci redakce zpravodajství a publicistiky, podle kterých tvrzení o nevyváženosti zpravodajství a nekompetentnosti redaktorů nejsou pravdivá a destabilizují redakci před sněmovními volbami. Pod dopisem je podepsáno více než 160 pracovníků zpravodajství a publicistiky, mezi nimi i šéfredaktor Michal Kubal.
Dopis Radě České televize
Vážené členky, vážení členové Rady České televize,
jako pracovníci Zpravodajství a publicistiky České televize, kteří denně pracují s informacemi, ctíme jako nejvyšší hodnotu pravdu.
Na slyšení kandidátů na pozici generálního ředitele ČT dne 18. června zaznělo na adresu redakce Zpravodajství a publicistiky několik tvrzení, která ohrožují její reputaci. Pracovníky redakce tato vyjádření velmi zneklidnila. Vzhledem k tomu, že se naše práce stává součástí vašeho rozhodování o novém generálním řediteli, cítíme nutnost na tento fakt upozornit. Vnímáme podobné nepravdy jako útok na samotnou podstatu toho, co děláme.
Podobná prohlášení na adresu zpravodajství jen několik měsíců před sněmovními volbami vnímáme jako pokus o destabilizaci a oslabení role největší mediální organizace v této zemi.
Ohrazujeme se především proti tvrzením, která označují zpravodajství za nevyvážené, v němž chybí menšinové názory, redaktory ČT za nekompetentní, zahraniční zpravodaje za neviditelné, vysílání ČT24 za nekontrolované a hlavní zpravodajskou relaci za spotřebitelský magazín.
Je přirozeně plně v kompetenci Rady ČT vybrat konkrétního kandidáta na generálního ředitele. Toto vymezení se vůči nepravdám nemá nikoho poškodit či někomu pomoct, jde jen o snahu na nepravdivá tvrzení upozornit.
Považujeme za problematické, pokud se kandidáti dopouštějí podobných tvrzení z neznalosti či ve snaze získat váš hlas, jelikož je tím zpochybňována i vážnost funkce generálního ředitele.
Česká televize se pravidelně stává terčem útoků ze strany politiků, některých médií či komerčních subjektů. O to politováníhodnější je, pokud se zpochybňování práce zpravodajství dopouštějí kandidáti, kteří by chtěli stát v čele této veřejnoprávní instituce.
V úctě
pracovníci Zpravodajství a publicistiky České televize uvedení v příloze tohoto dopisu
V Praze 20. června 2025
Podle nezávislých odborů v ČT mediální přestřelky poškozují kredit veřejnoprávního media, přispívají k destabilizaci ČT a znevěrohodňují volbu generálního ředitele.
Předseda Rady ČT Karel Novák ve čtvrtek uvedl, že SMS odeslané některým radním volbu neovlivní, střet dvou vrcholných manažerů ale podle něj ohrožuje samotnou ČT a zahrávat si s rozkolísáním zpravodajství tři měsíce před volbami považuje za krajně nezodpovědné. Radní Pavel Matocha řekl, že se nezdá být vůbec šťastné a vhodné, aby ředitel zpravodajství zasahoval do výběru nového generálního ředitele, tedy svého potenciálního nadřízeného. Podle něj není dobře ani to, pokud se ukáže, že byla pravda, že jeden z kandidátů radním při prezentaci říkal něco jiného než redakci zpravodajství.
Rada České televize bude ve středu znovu volit generálního ředitele. Rozhodovat se budou radní mezi programovým ředitelem Milanem Fridrichem a obchodním ředitelem Hynkem Chudárkem, kteří minulý týden dostali nejvíc hlasů z pěti finalistů. Na zvolení do funkce ale tyto hlasy nestačily. Úspěšní kandidát potřebuje v 17členné radě získat alespoň deset hlasů.
-mav-, -čtk-