Česká audiovize loni propadla, lokální VOD a reklama ale rostly

neděle, 6. července 2025, 16:35 TV, Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Český audiovizuální průmysl si v roce 2024 vybral pauzu v době nevýhodných pobídek a soustředil se na přípravu podmínek pro nový růst, stoupla česká VOD tvorba a reklama.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Český audiovizuální průmysl v roce 2024 zaznamenal výrazný pokles, jehož hlavní příčinou byla dočasná ztráta konkurenceschopnosti v oblasti filmových pobídek. Celkový obrat odvětví se meziročně snížil o 27 % na necelých 10 miliard korun. Největší propad postihl zahraniční produkce, jejichž objem klesl o 40 %, protože původní výše pobídek (20 %) nestačila konkurovat jiným evropským státům. Vyplývá to z výroční zprávy Asociace producentů v audiovizi (APA).

Naopak růst hlásí segmenty video-on-demand (VOD) a reklamní produkce. Česká VOD tvorba dosáhla rekordního objemu 381 milionů korun a dál potvrzuje rostoucí zájem diváků o domácí obsah na streamovacích platformách. Zásadní roli v podpoře české tvorby začíná hrát i nově transformovaný Státní fond audiovize, jehož rozpočet se od ledna 2025 zdvojnásobí.

Reklamní odvětví se po mírném poklesu v roce 2023 vrátilo k růstu a dosáhlo obratu téměř 2,5 miliardy korun, čímž překonalo i rekordní rok 2022. Výrazně rostla zakázková reklamní tvorba, která posílila o 400 milionů na 1,4 miliardy korun. Tento nárůst byl tažen především zvýšeným počtem natáčecích dnů (+40 %) a oživením ekonomiky. Stále však platí, že rozpočty zahraničních zakázek jsou v průměru třikrát vyšší než ty domácí.

Vývoj obratu v jednotlivých segmentech (mil. Kč), zdroj: členské společnosti APA

Vývoj obratu v jednotlivých segmentech (mil. Kč), zdroj: členské společnosti APA

Rok 2024 byl podle APA přechodovým obdobím, během něhož se připravovaly klíčové reformy systému podpory audiovizuální tvorby. Novela zákona o audiovizi, která vstoupila v platnost od ledna 2025, přináší mimo jiné zvýšení pobídek na 25 %, v případě animace a digitální produkce až na 35 %. To by mělo vrátit Česku konkurenceschopnost a přilákat zpět zahraniční produkce, které se v loňském roce přesunuly jinam.

Výrazné úspěchy zaznamenala i česká animace, která díky kombinaci talentu, podpory a mezinárodních koprodukcí získává prestižní ocenění na světových festivalech.

Změny ve financování veřejnoprávní televize, regionální dotační programy a snaha o posílení mezinárodní přítomnosti prostřednictvím zastoupení v Los Angeles vytvářejí podmínky pro nový růst. Podle APA má česká audiovize i nadále značný potenciál. Klíčové však bude nastavení dlouhodobě udržitelných a férových podmínek pro tvůrce.

Celou zprávu můžete číst v materiálu, který je k dispozici níže.

-mav-