Tomáš Čupr: Rohlík.cz se chce letos rozšířit do regionů i ven

středa, 6. května 2020, 10:55 Retail, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Rohlík.cz plánuje ještě na letošní rok regionální i zahraniční expanzi. V říjnu by měl přibýt rakouský trh, následně i Německo.

Tomáš Čupr na konferenci Retail Summit Action, foto: MediaGuru.cz

Tomáš Čupr na konferenci Retail Summit Action, foto: MediaGuru.cz

Online supermarket Rohlík.cz v době pandemické krize neustává v inovacích. Po uvedení nových služeb typu Rohlík Bistro či Turbo Rohlík nebo nové privátní značky Bez kompromisu plánuje regionální i zahraniční expanzi. Letos by chtěl zvládnout rozšíření služby po celé republice. Už nyní rozváží kromě Prahy a Brna také v Ostravě. Na podzim chce vstoupit do Rakouska, do konce roku či na začátku příštího roku také do Německa. Už nyní jsou obsazené pozice CEO jednotlivých trhů. Na virtuální konferenci Retail Summit Action to uvedl šéf Rohlík.cz Tomáš Čupr. 

Rohlík.cz uvádí vlastní značku Bez kompromisu

úterý 21. dubna 2020

Regionální rozšíření služby rozvozu i čerstvých potravin by chtěl Rohlík.cz zvládnout během tohoto roku. Až 80 % populace dokáže obsloužit do šesti hodin, což je podle Čupra pro zákazníky ještě únosné. Pro těch zbývajících 20 % musí najít jiné řešení.   

Tomáš Čupr v rámci své prezentace také ukázal, čím se v krizi jeho firma řídí. „V každé krizi se tvoří budoucnost,“ řekl s tím, že inspirací pro Rohlík.cz byla do jisté míry akcelerace čínské e-commerce po epidemii SARS v roce 2002. „V dobách krize jsou lidé také náchylnější ke spolupráci, proto je dobré zvednout telefon komukoliv. Například když jsem zavolal jednomu známému šéfkuchaři v deset hodin večer o víkendu, nebylo to vůbec divné,“ popsal Čupr okolnosti přípravy služby Rohlík Bistro, která po Praze a Brně rozváží připravené jídlo z vybraných restaurací. 

V dobách krize jsou lidé také náchylnější ke spolupráci, proto je dobré zvednout telefon komukoliv.

Tomáš Čupr

Dalším poznatkem je, že firmy, které běží rychle již před krizí, jsou během ní ještě relativně rychlejší. „Silné stránky jsou ještě silnější a slabiny viditelnější. Digitální kompetence není jednoduchá, a proto jsme se rozhodli soustředit na digitál, ve kterém jsme dobří,“ dodal Čupr. 

V současnosti jede kapacita provozu Rohlík.cz na dvojnásobku, a to díky zefektivnění procesů. „Na začátku jsme najednou byli vyprodaní na čtyři dny a báli jsme se, že se tím náš dlouho budovaný brand poškodí. Proto bylo skvělé, jak se celá firma semkla kolem efektivity,“ přiblížil Čupr. 

Díky tomu online supermarket také představil nové služby – například Suchý Rohlík, který nabízí trvanlivé potraviny s dovážkou po celé republice. Ke spuštění se firma rozhodla i s vědomím toho, že nemusí mít dostatečný potenciál. V budoucnu  ji také pravděpodobně i zastaví. 

Další novinka Turbo Rohlík (původně Rohlík mini), která se zaměřuje na doručení do 60 minut bez minimální výše objednávky. „Tento projekt jsme měli na stole dva roky. Spustili jsme ho, protože pokud chceme disruptovat retail, musíme zvládnout dovézt nákup i do půl hodiny,“ vysvětlil Čupr. 

V neposlední řadě je důležitá komunikace, a to jak směrem k zákazníkům, tak k státu.

Rozhodování pro dobro zákazníka je snadné. Rozhodování se ziskem je snažší. A vlastní IT infrastruktura a vývoj umožňují okamžité reakce na situaci a rychlé zlepšování.

Tomáš Čupr

V krizi se podle Čupra osvědčuje dočasný armádní styl řízení, které potřebuje silného leadera a také jednoduché řízení. „Zmizel také rozdíl mezi časem ,doma’ a ,v práci’. Jelo se na 24/7 a nikdo neprotestoval. Byli jsme ve ,ve válce’,“ doplnil šéf i majitel Rohlíku, který si uvědomuje, že dnešní doba je také příležitostí prosadit věci, které by „v míru“ trvaly dlouho. 

Poučení z krize vidí Čupr v tom, že by se firma neměla bát nových projektů, pokud to jde vrátit, což je případ i Suchého Rohlíku. Zásadní je silná strategie. „Rozhodování pro dobro zákazníka je snadné. Rozhodování se ziskem je snažší. A vlastní IT infrastruktura a vývoj umožňují okamžité reakce na situaci a rychlé zlepšování,“ uzavřel Čupr. 

-stk-