Během pandemie rostly na čerpacích stanicích tržby jen alkoholu

sobota, 12. září 2020, 08:05 Retail, Výzkum MediaGuru

Tržby čerpacích stanic během pandemie utrpěly. Z nabídky rychloobrátkového zboží rostl jen alkohol.

Ilustrační foto, zdroj: Benzina

Ilustrační foto, zdroj: Benzina

V České republice je v současnosti 2296 čerpacích stanic, které kromě pohonných hmot nabízejí i rychloobrátkové zboží. Zatímco v předchozích letech rostly jeho tržby přibližně o 10 %, letos byl zaznamenán kvůli pandemii koronaviru a s ní spojený omezený pohyb obyvatelstva propad.  Vyplývá to z údajů výzkumné agentury Nielsen. 

„Nárůst tržeb za rychloobrátkové zboží na čerpacích stanicích byl v uplynulých dvouciferný. Během prvních sedmi měsíců letošního roku však klesly o 8 %,“ popsal na kongresu Čerpačka za agenturu Nielsen Pavol Zajac. 

Zdroj: Nielsen

Zdroj: Nielsen

Z rychloobrátkového zboží si na čerpacích stanicích drží největší podíl energetické drinky (17 %). Oblíbené je i pivo (15 %),  limonády (12 %), minerální vody (11 %), čokolády a čokoládové tyčinky (7 %), lihoviny (6 %), zmrzliny (5 %), ledové kávy a sušenky a oplatky (4 %). 

Zdroj: Nielsen

Zdroj: Nielsen

„V důsledku pandemie letos tržby všech kategorií klesly, kromě alkoholu,“ přiblížil Zajac. Nejvíce rostly tržby vínu (+21 %), lihovinám (+11 %), sektům a šumivým vínům (+ 9 %) a také pivu (+ 3 %). „I tyto kategorie mají na čerpacích stanicích velký úspěch, a proto je dobré je mít v portfoliu,“ dodal Zajac. 

Zdroj: Nielsen

Zdroj: Nielsen

Kromě alkoholu se na čerpacích stanicích daří také tabákovým výrobkům. Zatímco loni za ně vygenerovaly 15 mld. korun, letos za prvních sedm měsíc si připsaly již 9 mld. korun. Prodej tabákových výrobků navíc roste na čerpacích stanicích rychleji než na zbytku trhu, letos o 2,7 pb. více. Stejně tak se postupně zvětšuje podíl, které tvoří čerpací stanice na celkovém prodeji  tabákových výrobků trhu: předloni to bylo 22,4%, loni 23 % a letos už 23,4 %. „Na růstu se podílí i přeshraniční nákupu, zejména z Rakouska a Německa, kde jsou tyto produkty dražší,“ podotkl Pavol Zajac s tím, že většinu tržeb tvoří cigarety. Nicméně rok od roku rostou i jejich bezdýmové alternativy, které meziročně vyrostly o 4 pb. 

Zdroj: Nielsen

Zdroj: Nielsen

Pokles tržeb se neprojevil na všech čerpacích stanicích stejně. Během nouzového stavu byl mnohem větší dopad na ty, které jsou umístěny na dálničních tazích. Po jeho skončení byl však propad stále znatelný, a to kvůli obecně méně častějšímu cestování. Za letošní rok tak tržby čerpacích stanic na dálnicích poklesly o 22 %, zatímco ve městech jen o 2 %. 

-stk-