Placení za televizi v Česku poroste, video a TV se prolnou

čtvrtek, 24. června 2021, 07:10 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Zvyšující se podíl videa na vyžádání a prolínání online videa a televize lze očekávat jako jeden z vývojových směrů na poli televizního vysílání.

Diskuse na Contagious Re-starter, zleva Petr Šimůnek (moderátor), Daniel Grunt, Tomáš Búřil a Juraj Felix, zdroj: MediaGuru.cz

Diskuse na Contagious Re-starter, zleva Petr Šimůnek (moderátor), Daniel Grunt, Tomáš Búřil a Juraj Felix, zdroj: MediaGuru.cz

Platby za sledování televizního obsahu se budou v Česku zvyšovat a zároveň bude docházet k prolínání televizního obsahu a videoobsahu. Zatímco televizní provozovatelé postupně vstupují na pole videa na vyžádání (VOD) a placeného videa na vyžádání (SVOD), provozovatelé streamingových služeb se snaží přicházet s lineárními službami. To je jeden z postřehů, který zazněl na diskusi o budoucnosti televizního vysílání, která se uskutečnila na středeční konferenci Contagious Re-starter.

Ředitel digitálních aktivit CME a TV Nova Daniel Grunt odhaduje, že v současnosti platí za televizní příjem zhruba polovina české populace (vedle koncesionářských poplatků, tj. platby operátorům za odběr televizních programů). Do budoucna přitom očekává, že za televizní vysílání bude platit majorita populace a rovněž, že se bude stírat rozdíl mezi tím, co je lineární televize, video na vyžádání nebo zpětné zhlédnutí (timeshift). „Lidé budou sledovat to, co je bude bavit. Televizní svět a online svět se přibližují každý z jedné strany a hranice mezi nimi splynou,“ nastínil vývoj.

Covid-19 urychlil vývoj placeného trhu o 2-3 roky

Vyšší zájem o video na vyžádání podpořila na českém trhu podle diskutujících pandemie covid-19. „Nastartovala vývoj placeného videa SVOD, protože lidé nebyli zvyklí platit za obsah. Vidíme to každý měsíc na Voyu, kde počet předplatitelů přibývá,“ uvedl Grunt, který očekává, že podíl VOD a SVOD na českém trhu poroste. Pandemie podle něj urychlila rozvoj placeného trhu s videoobsahem o 2-3 roky. Zároveň ale nedojde k utlumení lineární televize, přestože lze očekávat, že její podíl se zvyšovat nebude. Tomáš Búřil, obchodní ředitel Seznam.cz, pod který spadá i Televize Seznam, si všímá změn potřeb diváků. „Ráno vyhledávají zpravodajský obsah hned a nečekají na večer. Televize bude pasivnější, na druhou stranu v Seznamu už nerozlišujeme, co je televize a co internet, je to jeden videoobsah,“ popsal.  

Seznam.cz chce metriku GRP i pro online video

Prolínání televizního a online videoobsahu se odráží i v obchodní rovině. Provozovatelé se snaží klientům předkládat souhrnný zásah videoobsahu odpovídající jednotce televizního ratingového bodu, GRP. Po Media Clubu a televizní skupině Óčko se chce tímto směrem vydat i Seznam.cz. „Blížíme se kombinaci GRPů v televizi a na webu, někteří klienti mají větší investice v online videu než v televizi,“ upřesnil Búřil. Je rovněž přesvědčen, že internetový trh může být v Česku téměř dvojnásobně větší než trh televizní (obraty TV provozovatelů cca 9 mld. Kč ročně, obrat Seznam.cz cca 5 mld. Kč, přičemž podle odhadu Tomáše Búřila má Seznam na internetu 30% podíl, dalších 30 % odhaduje pro Google a 30 % pro Facebook).

CNC připravuje prémiový produkt

Směr k placenému obsahu vidí i Juraj Felix, co-CEO Czech News Center (CNC) a CEO Mall.TV. Pro CNC je video jedním z několika kanálů, kterými oslovuje uživatele a vytváří prostor pro zadavatele reklamy. „CNC hodně investovala do tvorby obsahu. V případě videa je pro nás stěžejní čas strávený s videem, nikoliv počet kliků. Sázíme na smart TV aplikaci,“ uvedl. CNC také podle jeho slov testuje, jak postavit prémiový produkt, který by obsahoval všechny mediatypy. „Na konci roku budeme mít jasnější strategii, bude croossmediální a její součástí bude video,“ dodal.

Voyo nepůjde proti Netflixu

S očekávaným rostoucím počtem uživatelů využívajících video na vyžádání je třeba také počítat se segmentací publik pro různé videoslužby. Například Voyo, na kterém Nova staví svou digitální strategii, cílí především na diváky ve věku 25-50 let, kteří vyhledávají českou původní (seriálovou) tvorbu. „Lovíme v rybníku, který žije na českých seriálech. SVOD není pro mladé lidi, to dávno neplatí. Budeme edukovat starší lidi, bude to víc práce, ale je tady větší potenciál, protože těch lidí je víc,“ přiblížil záměr Novy. Voyo nebude podle jeho slov chtít přímo konkurovat Netflixu, v jeho případě odhaduje primární cílovou skupinu do 29 let.

Na konferenci se diskutovalo i o tom, jak pandemie pozmění trh (viz text níže).

Díky koronaviru se začnou na trhu přepisovat hranice

pátek 25. června 2021

-mav-