Pop-up formáty přibývají, vyrostly jako post-covidový trend

pátek, 24. září 2021, 00:10 Retail, Marketing MediaGuru

Pop-up prodejny se nyní objevují stále častěji. Více než na prodej ale lákají zákazníky na emoce a zážitek. Firmy si zde testují své produkty nebo získávají zpětnou vazbu.

Dedoles aktuálně provozuje 8 kiosků v nákupních centrech, zdroj: Dedoles

Dedoles aktuálně provozuje 8 kiosků v nákupních centrech, zdroj: Dedoles

Poslední dva roky nahrávají rozvoji pop-up storů, které se ukazují jako dobrá volba pro online prodejce. Tyto koncepty krátkodobého prodeje a prezentace vnášejí do fyzického retailu ve větší míře emoce, smyslový zážitek z nakupování a podporují interakci se zákazníky. Existuje celá řada možností, jak pop-up store využít. Ať už na sebe značka chce jen upozornit a přilákat zákazníky ke koupi, nebo si otestovat určité produkty, nabídnout poradenství či poprodejní servis.

Nejatraktivnějším místem jsou hodně navštěvovaná nákupní centra. Velký zájem ze strany prodejců zaznamenávají v OC Westfiled Chodov nebo OC Nový Smíchov. Za poslední rok mohli zákazníci ve Westfield Chodov navštívit třeba pop-upy značek Nespresso, Osté, Moët & Chandon, Café L´Or nebo Magnum Pleasure Store.

„Zájem o otevření pop-up kiosků v posledních měsících ze strany našich partnerů výrazně roste. Kromě samotných pop-upů ve smyslu prodejního kanálu je od uvolnění restrikcí velká poptávka také po vícedenních brandových eventech. Partneři tyto dva koncepty také často kombinují,“ říká Petra Valentová, marketingová manažerka Westfield Chodov s tím, že partnerům se zájmem o pop-up koncepty, ať už mají prodejní nebo komunikační charakter, rádi vycházejí vstříc. V horizontu několika týdnů otevře ve Westfield svůj pop-up také značka kávovarů De'Longhi a evidují i řadu dalších poptávek.

Šampaňský dům Moët & Chandon otevřel v OC Chodov během vánočního období, zdroj: Moët & Chandon

Šampaňský dům Moët & Chandon otevřel v OC Chodov během vánočního období, zdroj: Moët & Chandon

Podobně hovoří i Šárka Therová, Specialty leasing manager Klepierre, provozovatele OC Nový Smíchov: „Ano, zájem o tento druh flexibilních prodejen je. Kromě prodloužení dosavadních pop-up prodejen evidujeme ještě dlouhodobé a další krátkodobé pronájmy.“ V OC Nový Smíchov mají jednak dlouhodobé pronájmy, obvykle přes půl roku, například značky Dedoles, Herbadent, Sushi Point, Tropicano nebo Bear & Friends. A krátkodobé pak Hodinářství Bechyně pro Tudor, Kofi Kofi, L´Oreal, Dior, Orbico Beauty nebo Samsung. Zájem je velký a předvánoční období velmi lákavá sezóna, a tak na Novém Smíchově pop-upy pokryjí od podzimu veškerou volnou kapacitu v přízemí a částečně i v 1. patře. Nově přibude dalších cca 6 až 12 pop up prodejen. 

Obecně je tento koncept sice vhodný především pro módu, design nebo kosmetiku, ale své zákazníky můžou i ostatní prodejci takto zachytit na místech, kde zákazníci jen procházejí. Příkladem je třeba Nespresso nebo Moët & Chandon. „Typicky je pop-up prodejna vhodná pro firmy se silným brandem, který staví na zajímavé zákaznické zkušenosti, proaktivně buduje zákaznickou věrnost a stojí na emocích,“ říká Matěj Kapošváry, COO Shopsys.

Pokud je to možné, otevírají Dedoles pop-upy slavnostně spolu s maskoty, hudbou a atrakcemi, zdroj: Dedoles

Pokud je to možné, otevírají Dedoles pop-upy slavnostně spolu s maskoty, hudbou a atrakcemi, zdroj: Dedoles

Dedoles: Pop-up jako ukázka novinek

Jakmile to situace a bezpečnostní opatření dovolily, otevřela módní značka Dedoles, původem ze Slovenska, letos v květnu první prodejnu v pražské Galerii Nové Butovice a také první kiosky v Praze, Brně a Ostravě. „Momentálně provozujeme osm kiosků a prodejnu a naši zákazníci nás kromě zmíněných měst najdou třeba také v Plzni a Liberci,“ popisuje aktuální stav Pavla Halašová, Country manažerka pro Dedoles CZ.

Cílem je přiblížit se věrným zákazníkům a oslovit i ty nové. „Mnozí si potřebují výrobky nejdříve ‚osahat‘ nebo je vidět v reálu. Kiosky určitě slouží i jako ukázka novinek a škály sortimentu,“ dodává Pavla Halašová.

Kiosky firmě Dedoles dobře fungují i na připomenutí sezóny. V létě vystavili letní kolekci plavek, letní obuvi a doplňků na pláž, na podzim zase nabízejí různé motivy a střihy ponožek i spodního prádla pro všechny věkové kategorie, bačkory nebo legíny. Tento počin si pochvalují a otevření nového kiosku využívají jako příležitost oslovit kolemjdoucí. „Všude, kde je to možné, otevíráme slavnostně spolu s maskoty křečků, hudbou a kolemjdoucí si mohou zatočit kolem štěstí nebo využít další atrakce,“ doplňuje Pavla Halašová.

Do konce roku má Herbadent pop-up v OC Nový Smíchov a uvažuje i o rozšíření do dalších center, zdroj: Herbadent

Do konce roku má Herbadent pop-up v OC Nový Smíchov a uvažuje i o rozšíření do dalších center, zdroj: Herbadent

Herbadent: Pop-up jako studna vědomostí a feedbacku

Herbadent, český výrobce bylinných přípravků pro ústní hygienu, otevřel začátkem července první vlastní pop-up prodejní místo v pražském obchodním centru Nový Smíchov. Zákazníci zde mohou koupit všechno z aktuální nabídky firmy a zároveň podle Martina Hoška, obchodního a marketingového ředitele Herbadentu, slouží jako další kanál pro získávání zpětné vazby od stávajících zákazníků. 

„Pop-up prodejnou si chceme otestovat, jak to chodí v retailu. Teď jsme na Novém Smíchově třetí měsíc a jsme spokojeni, budeme zde do konce roku. Pak uvidíme, zda uděláme relokaci jinam v rámci centra,“ říká Martin Hošek. Zároveň jednají i s jinými centry a plánují případné otevření dalších kiosků.

V případě Herbadentu není primárním záměrem prodej, ale ukázat značku zákazníkům fyzicky, získat zpětnou vazbu a celkově zjistit, jak značku vnímají. Zákazníky lákají na výměnu starého kartáčku za nový zdarma. „Je to pro nás taková studna vědomostí, testujeme si, s čím přijít na trh,“ dodává Martin Hošek. Nicméně OC Nový Smíchov podle něj je sice exponované místo, ale jen v průběhu týdne, o víkendech ho navštěvuje relativně málo lidí.

Na rozdíl od prodejny na Praze 7 chodí do OC Westfield Chodov jiný druh zákazníků, zdroj: Kinoko

Na rozdíl od prodejny na Praze 7 chodí do OC Westfield Chodov jiný druh zákazníků, zdroj: Kinoko

Kinoko: Pop-up jako potenciál pro získání nových zákazníků

Od května provozuje pop-up prodejnu v obchodním centru Westfield Chodov také sportovní značka Kinoko, kterou založil podnikatel Antonín Kokeš, zakladatel Albi a sítě řemeslných pekáren Antonínovo pekařství. Obchod tam bude až do konce roku a také si tímto způsobem testuje potenciál pop-up store. Firma má ještě jednu kamennou prodejnu na Strossmayerově náměstí v Praze.

„Chtěli jsme našim zákaznicím, které to mají na Letnou daleko, nabídnout dostupnější variantu a zároveň i otestovat, zda-li bude náš obchod fungovat i v obchodním centru, kde se přirozeně vyskytuje trochu jiný typ zákazníka než na hight street,“ popisuje Zuzana Křivánková, brand manažerka Kinoko. Značka tak dokáže oslovit jiný druh zákazníků než ve svém obchodě na Praze 7 a už teď ví, že jednou prodejnou neskončí.

V červnu 2021 to byly dva roky, co obchodní dům Máj proměnil své prostory v rámci nového konceptu pop-up store. Cílem bylo překlenout období do začátku rekonstrukce celého objektu, která měla začít v první polovině roku 2021, ale na přesné datum započetí se stále čeká. Správou budovy, patřící společnosti Amádeus Real, byla pověřena realitní společnost Cushman & Wakefield. Zatím se využívají prostory různě na patrech. V přízemí funguje prodejna Tesco, v prvním podlaží kavárna a několik prodejen, dále také testovací centrum a například čtvrté patro se pronajímá jako prostor pro pořádání různých akcí. 

Máj se jako obří pop-up inkubátor osvědčil

pátek 17. července 2020

-zue-