Logistické firmy otvírají výdejny s doplňkovými službami

čtvrtek, 5. května 2022, 13:10 Retail, Aktuality MediaGuru

DPD nebo Zásilkovna otevírají kamenné prodejny s cílem zefektivnit proces online nakupování. Ve výdejnách nabízejí různé další doplňkové služby.

DPD v Berlíně zkouší nový koncept výdejny s doplňkovými službami, zdroj: DPD Německo

DPD v Berlíně zkouší nový koncept výdejny s doplňkovými službami, zdroj: DPD Německo

Rozvoj e-commerce s sebou přináší změny i v offline retailu, kde si stále více obchodníků otevírá kamenné pobočky a celkově se snaží zefektivnit proces online nakupování. Výjimkou nejsou ani logistické firmy, které chtějí v rámci konkurenčního boje přilákat zákazníky, aby si zboží nechávali posílat právě k nim a na odběrném místě jim nabízejí další doplňkové služby.

Například německá zásilková společnost DPD otevřela v Berlíně vlastní koncept obchodu, kde si zákazníci mohou v vyzvedávat a odesílat balíčky. V prodejně si nakupující mají možnost svou objednávku okamžitě rozbalit a vyzkoušet nebo otestovat, dát si fair trade kávu a bio občerstvení. Obchod zároveň slouží jako mikrodepo, ze kterého se místní dodávky realizují na elektrokolech. Spotřebitelé si také mohou pronajmout skříňky nebo úložný prostor v prodejně ve spolupráci s poskytovatelem samoskladu Storebox. Při posílání balíků je možné využít i místní kartonové krabice.

Jedná se o pilotní projekt německé pobočky DPD. České vedení zatím o podobném modelu neuvažuje, plánuje ale rozšíření samoobslužných výdejních boxů. V tuto chvíli je firma provozuje na území Prahy a vzhledem k velkému zájmu je plánuje rozšířit postupně po celé České republice. „Plánujeme v horizontu několika týdnů výrazně rozšířit síť kamenných výdejních míst DPD Pickup a výdejních boxů, o které je v Česku zájem. Ty se velmi brzy rozrostou o zhruba jeden tisíc, odkud si budou moci zákazníci z celé republiky své zásilky vyzvedávat. To je jedna z priorit a kopíruje trend patrný i z našeho celoevropského loňského výzkumu E-Shopper Barometer. Z něj je patrná rostoucí oblíbenost výdejních míst a boxů v rámci Česka," říká Miloš Malaník, generální ředitel DPD s tím, že v roce 2021 tuto možnost využívala zhruba pětina Čechů (21 %) nakupujících na internetu, což je více než evropský průměr (17 %).

V prosinci 2021 otevřela Zásilkovna své první výdejní místo v OC Vivo v Praze Hostivaři, zdroj: FB Zásilkovna

V prosinci 2021 otevřela Zásilkovna své první výdejní místo v OC Vivo v Praze Hostivaři, zdroj: FB Zásilkovna

Podobně jako DPD v Německu si v České republice plánuje otevírat vlastní výdejny i Zásilkovna. Je postavena především na síti franšízových výdejních míst (více než 10 500) a má také partnerská výdejní místa (přibližně 92 000). Vlastní kamenná výdejní místa sice nebudou mít v rámci sítě zásadní roli, ale jejich počet chce firma postupně navyšovat. První vlastní výdejnu otevřela v prosinci loňského roku v nákupním centru Vivo v Praze Hostivaři.

„Klíčovým předpokladem pro otevření vlastního kamenného výdejního místa je atraktivní lokalita, vhodných míst je ale bohužel nedostatek. I z toho důvodu se v současné době zaměřujeme především na zlepšení fungování a zákaznického komfortu naší stávající sítě výdejních míst,” uvádí Kamil Chalupa, tiskový mluvčí Zásilkovny.

Výdejna je vybavena nábytkem a bytovými doplňky Bonami. Zákazníci si tak mohou při čekání na výdej či odeslání zásilky vyzkoušet posezení v sedačce či prohlédnut bytové doplňky. „Chtěli bychom ve výdejnách nabízet také doplňkové služby, jako je možnost vyzkoušet si zakoupené zboží, koupit si kávu nebo občerstvení a nabízet další služby a spolupracovat s vhodnými partnery, ” dodává k plánům Kamil Chalupa. 

Box, zdroj: dezeen.com

Box, zdroj: dezeen.com

Obchod finské společnosti Posti se nachází v Helsinkách, zdroj: dezeen

Obchod finské společnosti Posti se nachází v Helsinkách, zdroj: dezeen

DPD se inspirovalo na příkladu Boxu, navrženého obchodu finské doručovací společnosti Posti v Helsinkách (viz dezeen.com). Prodejna s růžovými stěnami a luxusním butikovým vzhledem slouží nejen jako odběrné místo, ale také jako pop-up showroom pro mladé finské značky. Návštěvníci si zde mohou také posadit a dát si kávu. Prodejna je vybavena velkými balicími stoly pro balení zásilek a nabízí prostory k okamžitému vyzkoušení.

V recyklačním koutku mohou lidé nechat své obaly, aby je ostatní mohli znovu použít. Oranžové sametové závěsy označují vstup do kabinek, kde si mohou zákazníci vyzkoušet objednané oblečení. Pokud nejsou spokojeni, mohou vzít balíčky do digitálních kiosků, kde lze zorganizovat a zaplatit zpáteční dopravu. Zadní část prostoru pojme přes 600 úložných skříněk na objednávky. V suterénu je navíc místnost s prezentačním plátnem, které může Posti využít pro firemní akce.

Box v Helsinkách je navržen tak, aby byl „dokonalým“ místem pro vyzvednutí online objednávek. Při vzniku interiéru se společnost obrátila na finské interiérové studio Fyra, které spolupracovalo s poradenskou firmou Motley.

Virtuální realita proniká i do českého maloobchodu

neděle 6. února 2022

-zue-