Samsung TV: Voyo, T-Mobile, Spotify a Kuki skokany mezi aplikacemi

pondělí, 20. června 2022, 15:30 Aktuality, TV MediaGuru

Placené streamovací služby a operátorské IPTV nabídky loni zaznamenaly významný nárůst počtu uživatelů na chytrých televizorech Samsung.

Zdroj: Samsung

Zdroj: Samsung

Placené streamovací služby a operátorské IPTV nabídky loni zaznamenaly významný nárůst počtu uživatelů na chytrých televizorech Samsung. Jak vyplývá ze statistiky společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak, IPTV služby mobilních operátorů si na českém a slovenském trhu v roce 2021 meziročně polepšily o 85 % uživatelů, placené streamovací služby pak o 80 %. Hudební aplikace rostly o 75 %, klasické IPTV služby o 40 %, zatímco lokální zpravodajské aplikace zaznamenaly meziroční pokles zájmu o 15 %.

Vůbec největší meziroční nárůst mezi streamovacími aplikacemi na Smart TV od Samsungu loni zaznamenala služba Voyo.cz od TV Nova. Oproti roku 2020 rostla o 170 %. Slovenská verze Voyo.sk dokonce o 360 %. Teprve za touto lokální značkou následovaly globální služby jako Netflix, který si meziročně polepšil o 90 %, Amazon Prime Video (80 %), HBO GO (předchůdce dnešního HBO Max), Apple TV a Rakuten TV (shodný růst o 60 %) či Dramox (50 %).

Z operátorských IPTV služeb, tedy placených IP televizních nabídek provozovaných mobilními operátory, loni na televizorech Samsung nejvíce posilovaly aplikace T-Mobile TV (meziroční nárůst o 100 %) a O2 TV (nárůst o 80 %). Mezi klasickými IPTV službami zaznamenala největší růst Kuki (100 %), následovaná aplikací Telly od stejnojmenné satelitní služby (80 %), Skylink Live TV (35 %), Sledování TV (30 %) a Lepší TV (15 %).

Hudebním aplikacím loni vévodilo Spotify, které meziročně navýšilo počet uživatelů na televizorech Samsung o 110 %. Následovalo Rádio by myTuner (60 %) a Apple Music (50 %). Pětiprocentní růst zaznamenaly aplikace českých rádií Frekvence 1, Evropa 2 a Express. Naopak pokles zájmu postihl lokální všeobecné zpravodajské aplikace. Lidovky.cz meziročně přišly o 30 % uživatelů, sesterský iDnes.cz o 20 %. Naopak mírný růst o 10 % zaznamenal iSport.cz.

Nabídka aplikací v chytrých televizorech Samsung se rozšiřuje. V letošním roce přibyly streamovací aplikace HBO Max (8. března nahradila dosavadní HBO GO), Oktagon.TV s živými přenosy a záznamy zápasů Oktagon a JOJplay s živým streamem kanálů slovenské televizní skupiny Joj a archivem filmové a seriálové tvorby této skupiny. 14. června vstoupila na televizory Samsung také aplikace streamovací služby Disney+, která patří celosvětově mezi nejúspěšnější značky v oboru. Během dubna přibyla také aplikace Mírplay s prémiovým obsahem Divadla Mír a satirické skupiny Tři tygři.

Během března Samsung zařadil do nabídky aplikací na svých chytrých televizorech dvě služby pro ukrajinské diváky. Jde o bezplatný stream veřejnoprávní televizní stanice UA:Peršij se zpravodajstvím z Ukrajiny a placenou IPTV službu Sweet.TV s filmy, seriály i lineárními televizními kanály, mimo jiné z Ukrajiny.

-mav-