ČT na podzim: Případy 1. oddělení, Pozadí událostí či Vejdělkovy komedie

čtvrtek, 21. července 2022, 12:10 TV MediaGuru

Česká televize jako první z největších tuzemských televizních stanic představila své letošní podzimní vysílání.

Tisková konference ČT k podzimnímu vysílání 2022, zdroj: MediaGuru.cz

Tisková konference ČT k podzimnímu vysílání 2022, zdroj: MediaGuru.cz

K největším novinkám letošního podzimního vysílání České televize bude patřit nová, v pořadí třetí řada seriálu Případy 1. oddělení, dále minisérie Pozadí událostí, připraveny jsou i čtyři nové komedie Jiřího Vejdělka nebo koprodukční filmový snímek Zločin na hranicích. Pro internetovou službu iVysílání pak ČT připravila seriál Pět let. Premiérovými díly pokračují na podzim i zábavné pořady Všechnopárty a Zázraky přírody. V jejich případě se odvysílá 12 nových dílů, což je dosud pro jednu sezónu nejvíce.

Letošní podzimní vysílání České televize ještě nebude ovlivněno oznámenými úspornými opatřeními, které pro roky 2023/24 přijala ČT. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka vznikala většina premiérových pořadů pro podzimní vysílání za nestandardních podmínek a omezení daných koronavirem. „Navzdory tomu nabídneme silný a žánrově pestrý program," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci v sídle ČT na Kavčích horách generální ředitel Dvořák.

Třetí řada seriálu Případy 1. oddělení se vrací po šesti letech, pod seriálem jsou jako scénáristé podepsáni Jan Malinda a bývalý elitní vyšetřovatel Josef Mareš, režiséry jsou Peter Bebjak a Michal Blaško. V třetí řadě se objeví některé nové postavy (např. slovenský herec Juraj Loj), řada známých tváří ale v seriálu pokračuje včetně Miroslava Hanuše a Boleslava Polívky. Třetí řada má být „definitivně poslední".

V čtyřdílné minisérii Jana Hřebejka Pozadí událostí se v hlavních rolích představí Jitka Čvančarová, Petra Hřebíčková, Martha Issová, Katarina Kubošiová (Katarzia), Jiří Havelka, Petr Ostrouchov či Luboš Veselý. Téma seriálu je podle tvůrců dnešní, zabývá se vztahy mezi muži a ženami v době kampaně MeToo a měnících se společenských rolí.

ČT na podzim nabídne také čtyři nové komedie Jiřího VejdělkaBezva zuby na zásnuby, Ruce v záruce, Ledviny bez viny a S písní v tísni. Natočeny byly podle scénáře Marka Epsteina a věnují se příběhům mužů a žen, které uprostřed životního běhu zastaví choroba. Jde o první práci Jiřího Vejdělka pro Českou televizi.

Filmový snímek Zločin na hranicích vznikl ve spolupráci s rakouskou ORF. Jde o detektivní příběh, v němž se setkává čerstvě penzionovaná rakouská policistka s mladým českým policistou. Společně zasahují proti nelegální rave party v pohraničí. Spolupráce s ORF tak pokračuje i společné práci na minisérii Marie Terezie a další projekty jsou údajně v plánu.

Internetový seriál Pět let je dílem mladých začínajících autorů. V deseti 15minutových epizodách se bývalí spolužáci společně vracejí po pěti letech ke svému poslednímu komplikovanému setkání na maturitním plese. 

Ze zahraničních pořadů uvidí diváci na podzim například šestidílný životopisný seriál De Gaulle nebo srbský seriál Rodina mapující poslední tři dny před zatčením bývalého prezidenta Miloševiče.

Česká televize také jako koproducent participovala na filmech, které diváci uvidí v kinech. 20. října bude mít premiéru dlouho očekávaný historický film Petra Václava Il Boemo o vzestupu a pádu hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Ztvárnil ho Vojtěch Dyk. Další ze snímků, které se na podzim v kinech představí, je komedie scenáristky a režisérky Alice Nellis Buko. Film vypráví o vysloužilém cirkusovém koni jménem Buko a čerstvé vdově Jarmile. 

Česká televize uvede do kin i další distribuční filmy, z nichž se řada představila už na festivalu v Karlových Varech, například snímky Hranice lásky, Velká premiéra, Banger., dokumenty PSH, Nekonečný příběh, Zkouška umění, Běžná selhání a další.

Detaily k pořadům si můžete prohlédnout v materiálu, který je ke stažení níže.

-mav-