Pořady vyráběné pro Voyo mohou fungovat i v TV Nova

úterý, 1. listopadu 2022, 07:05 TV Martina Vojtěchovská

Obsahová nabídka připravovaná pro video platformu Voyo by mohla být úspěšná i v lineárním vysílání TV Nova a obráceně, říká k programování hlavních médií skupiny Nova programová ředitelka Silvia Majeská.

Silvia Majeská, zdroj: TV Nova

Silvia Majeská, zdroj: TV Nova

Programová nabídka TV Nova se orientuje na mix žánrů a různých pořadů. Podle programové ředitelky TV Nova a TV Markíza Silvie Majeské je cílem televizní skupiny různé pořady a formáty kombinovat ve vysílací struktuře tak, aby oslovily co nejširší publikum. Letošní podzimní programové schéma TV Nova obsahuje oproti loňsku víc pořadů hrané tvorby, a to primárně kvůli uvedení finální série seriálu Policie Modrava. Nova souběžně vyrábí pořady i pro svou placenou video platformu Voyo, do které teď značně investuje. Nova i Voyo mají jednotný vývojový a produkční tým, který koordinuje všechny kreativní a výrobní složky. „Máme jednotnou strategii pro Novu i Voyo v tom, že cílem je především vyrobit takový obsah, který se divákům bude líbit, budou o něm mluvit a budou ho vyhledávat,“ říká v rozhovoru Silvia Majeská a dodává, že by vyráběné pořady měly fungovat jak v televizi, tak na Voyo.

Na konci srpna odstartovala podzimní televizní sezóna, která se opět vyznačuje poměrně silnou konkurencí zejména u trojice nejsilnějších tuzemských televizí. Jak jste s prvními týdny podzimního vysílání na TV Nova spokojeni?

Start podzimní sezóny hodnotíme pozitivně. Podařilo se nám oproti loňskému roku navýšit sledovanost v hlavním vysílacím čase v naší klíčové divácké skupině 15-54, a to nejen pro Novu, ale taktéž celou skupinu. Vidíme tak, že strategie, kterou jsme začali uplatňovat v posledních letech, funguje. Na začátku letošního podzimu sázíme na divácky oblíbené pořady Specialisté, Policie Modrava, MasterChef, Na lovu: Hvězdný speciál nebo Pan profesor a v podvečerním vysílání Ulice či Na lovu. Jsou to pořady, které diváci už znají a rádi je sledují. Pro druhou část podzimu přijdeme ještě s novinkami, například s novým hraným seriálem O mě se neboj.

Zmiňovaná novinka se ve vysílání objeví na přelomu října a listopadu?

Ano, až dokončíme vysílání druhé řady seriálu Pan profesor, tak místo něj nasadíme seriál O mě se neboj, což je také vztahový seriál s komediálními prvky. Svým vyzněním tak dobře naváže na Pana profesora.

Když srovnáme loňskou podzimní sezónu s tou letošní na TV Nova, nezdá se, že byste udělali nějaké zásadní změny ve struktuře programového schématu. Můžeme stávající programové schéma chápat jako základ, na kterém chcete dál stavět?

V zásadě ano. Loňský podzim byl pro Novu úspěšný, a tak bylo přirozené v tomto nastavení pokračovat. Je ovšem pravda, že loňské podzimní schéma už neslo několik změn, které jsme si stanovili pro naši dlouhodobou programovou strategii. Spočívá v tom, že chceme být srozumitelní a každý den se zaměřovat na konkrétní žánrovou programovou nabídku, aby diváci měli jasnou představu o tom, jaké typy pořadů v daných dnech přinášíme. Jako mainstreamová televize se chceme zaměřovat na široké publikum, a proto bude naším záměrem vždy přinášet mix žánrů od zábavy, reality show, hraných seriálů po kvalitní zpravodajství či publicistiku. Loni na podzim jsme vysílali větší počet pořadů formátů reality show, naopak letos na podzim máme více hraných seriálů. Vzniklo tu nové oddělení vývoje s množstvím kreativních producentů, kteří připravují desítky nových seriálů, a proto jsme se letos více vydali cestou hrané tvorby.

Loňské podzimní schéma už neslo několik změn, které jsme si stanovili pro naši dlouhodobou programovou strategii.

Za vaši klíčovou diváckou kategorii označujete skupinu diváků ve věku 15-54. Zde dosahují vyšších výsledků než v širší divácké skupině především pořady MasterChef, Souboj na talíři, Pan profesor. Vedle toho jsou pak pořady, které oslovují masy, jako je například Policie Modrava. Jak při programování zohledňujete důležitost zastoupení těchto pořadů z hlediska jejich předpokládaného diváckého zájmu?

Orientujeme se především podle zájmu našich obchodních partnerů a pro ně je zajímavá cílová skupina 15-54. Letos jsme v porovnání s loňským rokem sledovanost u mladého městského publika dokonce navýšili. Považujeme to za důležité nejen pro obchodní partnery, ale i pro náš vlastní vývoj. Chceme být televizí zítřka, která je úspěšná napříč všemi generacemi. Proto je důležité mít vyváženou nabídku i z pohledu diváckého zastoupení. Jak jste správně zmínila, tak seriály jako Policie Modrava a Specialisté mají publikum širší. Ty kombinujeme s pořady zaměřenými na mladšího diváka.

Zmínila jste nové centrum vývoje. To vyvíjí pořady pro videoplatformu Voyo i pro TV Nova. Jakým způsobem ladíte strategii výroby pro obě platformy?

Na vývoji pořadů pracuje jeden tým, který je společný pro TV Nova i Voyo. Ten se řídí předem danou obsahovou strategií. Výroba pro oba typy distribuce stojí na kvalitě a vychází ze dvou parametrů – prémiového obsahu a jedinečnosti prostřednictvím lokální relevance. Obsah pak distribuujeme pomocí různých médií a diváci si vybírají ty, které jim vyhovují. Někteří preferují digitální formu sledování a jiní lineární televizi. Obsahy samozřejmě vyvíjíme s vizí pro Voyo i pro lineární televizi, ale jejich pojítkem je požadovaná kvalita a naplnění parametrů, které jsme si stanovili. Cílem je především vyrobit takový obsah, který se divákům líbí. V případě Voyo jsme si na jeho počátku řekli, že se chceme více zaměřovat na skutečné příběhy. Teď jsme ve fázi, kdy na pořady, které jsme zde uvedli, můžeme navazovat – například druhou řadou minisérie Iveta.

Když pořad vzniká, tak už víte, že vzniká pro TV Nova nebo pro Voyo?

Na začátku už to víme, protože potřebujeme plánovat finance a produkční kapacity. K tomu je zapotřebí mít jasný plán, co, kam a kolik toho chceme dělat. Ale jak jsem uvedla, soustřeďujeme se na kvalitu, proto by všechny naše pořady měly být schopny fungovat na jedné i druhé platformě. V centru všeho, co děláme, je ambice vytvářet úspěšný obsah bez ohledu na to, jakou cestou ho diváku doručíme. 

Což znamená, že v případě potřeby můžete pořady přesouvat pro jednu, nebo pro druhou platformu?

Aktuálně máme jasně definovaný plán Voyo Originálů na několik let dopředu a jak víte, Voyo Originály patří k nejambicióznějším projektům v české i slovenské audiovizi. TV Nova přináší oblíbené pořady a seriály a těší nás, že nejen v tomhle roce, ale hlavně příštím máme připravených několik novinek od tvůrců, kteří jsou zárukou úspěchu. Je důležité vědět, kolik a jakých projektů chceme, protože proces vývoje a výroby je časově náročný. Vyvíjíme už teď i pro roky 2024 a 2025.

Kolik jich ročně vyrobíte? Uváděli jste, že pro rok 2023 půjdou do výroby desítky nových pořadů. Udržíte tempo i pro další roky?

Určitě, energie máme spoustu. Navíc jsme vystavěli největší kreativní tým v Čechách a na Slovensku. Jak říkáte, jsou to desítky nových pořadů. Ve vývoji je větší počet projektů a z nich se vybírají ty, které se objednají do výroby. To je velká výhoda vývoje, že nám scénář pořadů napoví, zda by mohl daný projekt mít potenciál. V různých fázích vývoje a výroby máme třeba pro Voyo kolem 35 formátů. Teď se vyvíjejí programy, které bychom následně vyrobili pro uvedení v roce 2024 a některé z nich se budou vyvíjet dále i pro rok 2025. Pořady pro příští rok se už přirozeně vyrábějí.

V centru všeho, co děláme, je ambice vytvářet úspěšný obsah bez ohledu na to, jakou cestou ho diváku doručíme.

Můžeme už z toho usuzovat, jak bude vypadat programová skladba TV Nova na podzim 2023?

Budeme chtít pokračovat v naší úspěšné strategii. To znamená, že v pondělí se zaměříme na kriminální seriály, přes týden na vztahové seriály, vedle toho přineseme pořady typu reality show i zábavní pořady. Jsme televize pro celou rodinu, a proto usilujeme o to, aby pořady oslovily co nejvíc diváků.

Protože máte na starosti i slovenskou Markízu, můžete porovnávat výkony jednotlivých pořadů a to, jak se liší jejich přijetí ze strany českého a slovenského diváka. Jaké jsou zde rozdíly?

Často tuto otázku dostávám. Jsou to rozdílné země, tak i v jejich případě platí, že některé pořady fungují podobně, a jiné se liší. Nova i Markíza jsou lokální televize, které svým divákům přináší především obsah, který je relevantní pro to dané publikum. Vidíme, že díky menší jazykové bariéře je možné pro oba trhy vytvářet některé pořady jednotně. Především jsou to zábavní nebo talentové pořady, jako například Superstar. Při hrané tvorbě je důležité, abychom přinášeli příběhy s lokálními herci zobrazující život v dané zemi. Je spousta pořadů, které čeští i slovenští diváci přijmou stejně skvěle, a zároveň má každá země své specifické preference. Mnohokrát se to odvíjí od žánru či převedení. To potvrzuje i praxe v jiných zemích. Jako příklad mohu uvést seriál Pan profesor, který vznikl v Německu, nám se líbila i maďarská verze, a proto jsme se inspirovali tou při adaptaci na Slovensku, kde jsme ale zároveň upravili situace pro slovenského diváka, a následně vznikla i česká verze která opět nesla drobné změny vůči stejnému formátu v jiných zemích, nicméně všeobecně platí, že nejdůležitější jsou pro nás lokální herci a lokální příběhy.

Letos na podzim nevysíláte Výměnu manželek. Bude příště?

Výměna manželek je populární formát a stále s ním počítáme. Letos na podzim jsme ji nezařadili, stejně jako loni ne. Nové díly Výměny manželek jsou aktuálně ve výrobě.

Pokud jde o reality show, tak se zdá, že se obtížněji hledají nové pořady, které by mohly být u nás úspěšné. Přijdete s nějakou novou reality show?

Reality show, které vysíláme, často vycházejí z mezinárodních formátů. Jejich uvedení je tak odvislé od toho, zda se objeví nový formát, který bychom mohli adaptovat. Mezinárodní scénu stále mapujeme a pokud se nadějná novinka objeví, budeme se o ni zajímat. Do rozhodnutí, zda novou reality show uvést, promlouvá více faktorů. Jedním z hledisek, ke kterému přihlížíme, je ale to, jak je tento formát úspěšný v jiných zemích. A potom je samozřejmě důležité to, jak se formát dá přizpůsobit lokálnímu publiku. Nova má ve svém portfoliu nejúspěšnější reality show s velkou diváckou základnou, takže máme v plánu i nadále přinášet oblíbené pořady tohoto žánru.

Je spousta pořadů, které čeští i slovenští diváci přijmou stejně skvěle, a zároveň má každá země své specifické preference.

Ještě jedna otázka k pořadům lineární televize. Nevrátíte do vysílání TV Nova Ordinaci v růžové zahradě?

Ordinace úspěšně přešla pod značku Voyo Originál a těší se na Voyo velké oblibě. Už máme napsaný děj i pro příští sezónu a je se skutečně na co těšit. 

Loni na podzim jste přistoupili ke změnám některých tematických stanic, šlo o kanály Nova Action a Nova Fun a k tomu jste ještě uvedli nový ženský kanál Nova lady. Jsou už tyto stanice programově nastavené tak, jak jste zamýšleli?

Základní změna positioningu proběhla a s výsledkem jsme spokojeni. Teď jsou naše tematické stanice obsahově srozumitelnější pro diváky a lépe odpovídají zacílení na různé divácké skupiny. Programová nabídka se ale vyvíjí neustále, takže pořady stále doplňujeme. Nova Lady staví na nabídce romantických seriálů a chceme ji rozšiřovat. Do vysílání Nova Action přibydou i sportovní pořady, čímž se posílí zaměření stanice na mužské diváky, a Nova Fun se opírá o sitkomy a cílí na mladé publikum. Proto na ní také uvádíme i Love Island. Základní programová profilace těchto stanic je tak funkčně nastavená a budeme ji dál rozvíjet.

Silvia Majeská, programová ředitelka TV Nova

Programovou ředitelkou TV Nova je od ledna 2021. Před tím devět let pracovala jako programová ředitelka slovenské televize Markíza, která patří do stejné skupiny jako Nova. Je tak zároveň i programovou ředitelkou TV Markíza. Zodpovědná je za tvorbu programové strategie pro lineární kanály a také za online platformu Voyo.