Voyo natáčí minisérii Matematika zločinu, chystá i Hojera

úterý, 25. října 2022, 10:10 Aktuality, Internet & Mobil, TV MediaGuru

Pro videoplatformu Voyo začal Peter Bebjak natáčet minisérii Matematika zločinu. Voyo rovněž připravuje minisérii o normalizačním vrahovi Ladislavu Hojerovi, na které se podílel i známý kriminalista Jiří Markovič.

Matematika zločinu. zdroj: Voyo

Matematika zločinu. zdroj: Voyo

Peter Bebjak začal pro Voyo natáčet novou třídílnou minisérii s pracovním názvem Matematika zločinu. Ta je inspirována stejnojmenným podcastem, za nímž stojí dokumentaristky Magdalena Sodomková a Brit Jensen. V hlavních rolích se představí Lucie Štěpánková, Jan Nedbal, Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková, Miloslav Pecháček a Jiří Bartoška. Premiéra pod značkou Voyo Originál je naplánována na příští rok. Matematiku zločinu pro Voyo natáčí produkční společnost DNA Production producentů Rasťo Šestáka a Petera Bebjaka.

„Všichni lidé touží po skutečné spravedlnosti,“ říká režisér Peter Bebjak a dodává: „A když se náhodou dostanou do nějaké špatné situace, věří tomu, že systém funguje, že zkrátka fungovat musí. A pokud někde dojde k pochybnostem, tak je to špatně.“

Příběh odstartuje zpráva, kterou novinářka Magdalena Sodomková (Lucie Štěpánková) dostává od Tomáše Tomana (Jan Nedbal). Ten je přesvědčený o tom, že za smrt mladíka v jednom z pražských klubů, za kterou byl odsouzen ke dvanácti a půl letům vězení, nemůže a bojuje o to, aby se jeho případ znovu otevřel.

„Podcast Matematika zločinu byl ve své době fenomén a otevřel velmi důležité téma justičních omylů v českém soudním systému. Je děsivé, že se to může týkat kohokoliv z nás. Jsme rádi, že nám Tomáš Toman, Magdalena Sodomková a Brit Jensen dali svou důvěru příběh zpracovat, je to ohromný závazek a těšíme se, až příští rok minisérii představíme divákům Voya,“ říká kreativní producentka TV Nova Iva K. Jestřábová.

V dalších rolích se představí Miloslav Pecháček, Bára Bočková, Radek Žák, Kryštof Bartoš, David Matásek, Martin Stránský, Adrian Jastraban, Jan Vondráček, Karel Heřmánek ml. a Kateřina Winterová.

Seriál vzniká z velké části v reálných lokacích a tvůrci tak třeba za přísných bezpečnostních podmínek natáčeli ve vazební věznici Praha Pankrác, za plného provozu na pražském letišti Václava Havla, v Chemickém ústavu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nebo v sídle jednoho z tuzemských mediálních domů. Poslední klapka by měla padnout v polovině prosince.

Voyo zpracuje i případ Hojera

Voyo rovněž připravuje minisérii o normalizačním vrahovi Ladislavu Hojerovi. Na její přípravě se podílel také dlouholetý šéf pražské „mordparty“ Jiří Markovič, který ve čtvrtek 20 října zemřel. Poslední rok svého života se společně s tvůrci z produkce Blue Hills Pictures podílel na přípravě nové šestidílné minisérie, která zpracovává případ sadistického vraha Ladislava Hojera. Seriál i práce na něm tak bude věnována jeho památce a odkazu nejen v české kriminalistice.

Minisérie bude mapovat vyšetřování nejděsivějšího vraha normalizačního Československa a zaměří se především na zvláštní „přátelství“ mezi Jiřím Markovičem a Ladislavem Hojerem. „Svěřoval se mi s věcmi, se kterými se nesvěřoval nikomu, ani svému obhájci,“ uvedl později Jiří Markovič. „Láďa brzy ztratil oba rodiče, proto se na mě dost upnul. Je to paradox, ale nikdo se nikdy o něj tak nezajímal, nikdo nikdy si s ním tak dlouho nepovídal – až já! Když jsme se vraceli z rekonstrukce na Slovensku, položil mi on, obviněný, v autě hlavu na rameno a usnul. Jeho advokát to sledoval s úžasem, něco takového prý ještě nezažil!“

Minisérie bude uvedena na Voyo pod značkou Voyo Originál, natáčet se začne z kraje příštího roku.

-mav-