CIF 2023: Voyo připouští reklamu, Prima+ má 100 tisíc platících

čtvrtek, 2. listopadu 2023, 10:30 TV MediaGuru

Na konferenci Czech Internet Forum diskutovali zástupci mediálních skupin o video obsahu a jeho budoucnosti.

Diskuse na Czech Internet Forum 2023, zdroj. MediaGuru.cz

Diskuse na Czech Internet Forum 2023, zdroj. MediaGuru.cz

Televizní skupina Nova uvede hybridní verzi s reklamou na své videplatformě Voyo, až přijde správný čas. Na čtvrteční konferenci Czech Internet Forum 2023 to uvedl generální ředitel skupiny Nova Daniel Grunt. Vůbec poprvé tak připustil, že Voyo, které dosud reklamu odmítalo, o reklamní vrstvě uvažuje. Je to trend, kterým se postupně vydávají všichni velcí mezinárodní hráči.

„Pro reklamní vrstvu teď ještě není správný čas. Ten nastane, až trh placeného videa v Česku přestane růst. Vidíme ale, že Voyo jede zásadně rychleji, než jsme čekali. Dokud SVOD takto rychle poroste, není důvod reklamní vrstvu zavádět. Druhým důvodem je vyprodanost TV reklamy. Do té doby, než bude úplně vyprodaná, tak nebudeme snižovat její hodnotu a cenu. Třetím důvodem je úroveň CPT videoreklamy v Česku, která je násobně menší než v USA. Prodávat za takto nízké CPT nedává smysl," popsal Daniel Grunt, proč reklamní vrstvu zatím Voyo uvádět nebude. Voyo nabízí jedno předplatné bez reklamy, službu si v Česku a na Slovensku předplácí 650 tisíc uživatelů.

Letos spuštěná platforma Prima+, kterou uvedla konkurenční skupina Prima s třemi variantami sledování, evidovala ve třetím letošním čtvrtletí 770 tisíc registrovaných uživatelů. Model předplatného s reklamou si zatím zaplatilo 100 tisíc uživatelů, uvedl v diskusi generální ředitel skupiny Prima Marek Singer. VOD nabízí podle jeho slov nové možnosti, jak pracovat s reklamním sdělením, trh se ale teprve připravuje na nové možnosti, které přinese ve videoreklamě umělá inteligence a tímto směrem bude chtít jít i Prima, dodal. 

Na řadě nových video formátech včetně podcastů a videopodcastů pracuje mediální společnost Czech News Center (CNC), uvedla v diskusi její generální ředitelka Martina Říhová. Dosavadní zkušenosti podle jejích slov ukázaly, že nelze vyrábět stejné obsahy přes všechny platformy a média, které CNC má a že každá z nich vyžaduje individuální přístup. „Například se ukázalo, že zpravodajství na Heyfomo nefunguje, proto jsme ho potlačili, ale místo toho se osvědčila videa z módy a kosmetiky," přiblížila. CNC přitom hodně využívá dlouhá, hodinová videa. „Složitější témata nelze probrat jinak než v delších videích," zdůvodnila Martina Říhová, podle které videa čím dál tím víc fungují v podcastové rovině. Dotkla se i odchodu Čestmíra Strakatého z Reflexu a jeho videopořadu Prostor X, když zmínila, že rozhodnutí o odchodu Čestmíra „bylo naše, přestože to vypadalo jinak. Na Reflexu už nefungoval a nešlo to dál," sdělila. Zdůvodnila, že na vlastní platformě si Čestmír Strakatý může dovolit dělat delší videa v délce jedné až dvou hodin, což má podle Martiny Říhové jiný efekt na sledovanost. „U nás se za 20-25 minut nikam nedostal," sdělila.

O připravované vlastní IPTV platformě Seznam.cz promluvil obchodní ředitel společnosti Tomáš Búřil. Přípravy k jejímu spuštění, ke kterému má dojít v příštím roce, probíhají podle plánu, uvedena už byla neveřejná beta verze a v následujících měsících má být uvedena veřejná beta. „Chceme být platformou pro každého tvůrce obsahu, máme k tomu silný monetizační nástroj," zmínil v debatě. Zároveň potvrdil, že Televize Seznam bude pokračovat v nasazování starších českých filmů a pořadů, které jí přinášejí větší podíl na trhu.

YouTube v České republice sleduje měsíčně přes 7 mil. uživatelů ve věku 15-79 let, uvedl s odkazem na data Medianu a Nielsenu Petr Houzar ze společnosti Google ČR. Roste přitom sledovanost YouTube přes chytré televizní obrazovky. Obsah YouTube streamuje v Česku přes chytré televizory 3,7 milionů uživatelů měsíčně. „Chytrá televize je fenoménem posledních let," uvedl Houzar. Dodal, že velká obrazovka už v zahraničí předbíhá mobilní zařízení.  „V Česku tomu zatím tak není, ale chytrá TV je u nás druhá nejvyužívanější pro sledování videí na YouTube," doložil. Nejrychleji rostoucím formátem jsou pak talk show a podcasty, vyhledávaný je i sport.

-mav-