Německo oslavilo 20 let pozemní digitální TV

neděle, 29. října 2023, 06:35 TV, Aktuality MediaGuru

4. srpna 2003 proběhlo v Berlíně spuštění prvního televizního vysílače ve standardu DVB-T. Německá metropole tak vstoupila do éry pozemní digitální televize, v roce 2016 pak začal přechod na současné vysílání DVB-T2.

Televizní a rozhlasový vysílač v Düsseldorfu. Foto: Pixabay

Televizní a rozhlasový vysílač v Düsseldorfu. Foto: Pixabay

Přechod na pozemní digitální vysílání probíhal v Německu postupně v následujících letech, konkrétně v období od roku 2003 do roku 2008, požadavek vlády hovořil o roku 2010. III. pásmo, v němž původní analogová televize fungovala, svůj význam neztratilo. Němci v něm od roku 2011 začali rozšiřovat pozemní digitální rozhlas DAB+. Naši západní sousedé během několika let získali pozici jedné z předních evropských zemí na poli této technologie.

Jak připomněla na svém webu gfu, přechod na stávající standard DVB-T2 začal v Německu na konci května 2016. Proces však přinesl zásadní novinku. Komerční televize, které proces přechodu na DVB-T prakticky vynechaly a byly k dispozici zejména na satelitu a v kabelové TV, se v éře nové technologie soustředily pouze na velké metropolitní oblasti a svůj signál zakódovaly. Volně jsou tak k dispozici celoplošně pouze veřejnoprávní programy institucí ARD a ZDF. Jejich kanály jsou šířené ve Full HD formátu.

-lukpol-

Německo: Pozemní TV nemůže konkurovat placeným službám

sobota 26. srpna 2023