Největší šanci mají v e-commerce prodejci vlastních výrobků

pátek, 29. března 2024, 07:45 Retail MediaGuru

Podle analýzy Upgates se e-commerce vrací k udržitelnému růstu. Největší šanci prorazit mají prodejci vlastních výrobků. 

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Českou e-commerce, která v posledních dvou letech zaznamenala výrazný pokles, čeká letos oživení a návrat k udržitelnému růstu. Největší podíl na tržbách pochopitelně vykazuje dražší zboží z kategorií jako elektronika, nářadí či stavební materiály, jak vyplývá z analýzy společnosti Upgates. Každý čtvrtý e-shop prodává i do zahraničí, nejčastěji na Slovensko. Na online tržištích působí až pětina prodejců, jisté ohrožení pro všechny hráče ale představuje hlavně asijské Temu.

Po náročném období, kdy se česká ekonomika potýkala s obrovskou nestabilitou v poptávce zapříčiněnou růstem cen, se e-commerce scéna konečně vrací k růstu, který je z dlouhodobého hlediska udržitelný. „Česká e-commerce tvoří roční obrat blížící se 200 miliardám korun, přičemž polovinu z něj generují přibližně dvě až tři desítky největších tuzemských e-shopů. Ostatní hráči tedy dosáhnou na průměrnou tržbu kolem 2–2,5 milionů korun za jeden e-shop,“ odhaduje Michal Benatzky, marketingový manažer společnosti Upgates.

„Z analýzy našich e-shopů a jejich tržeb vyplývá, že největší podíl tvoří zboží z kategorií elektronika, nářadí, elektrokola či stavební materiály. Musíme však vzít do úvahy to, že velký podíl mají e-shopy, kterou jsou procentuálně zastoupené méně, ale prodávají dražší zboží,“ uvádí Michal Benatzky a dodává: „Obecně lze říci, že originální výrobky z vlastní produkce mají největší přidanou hodnotu. Na slušnou marži mohou dosáhnout také prodejci oblečení. Naopak velmi nízké marže se zpravidla vyskytují v oblasti elektroniky.

Úspěšným e-shopům se daří prorážet i na další trhy. Každý čtvrtý e-shop už prodává i do zahraničí a díky kulturní blízkosti nejčastěji expandují na Slovensko. Na popularitě si postupně získal i německý, rumunský nebo maďarský trh.

Po dlouhé stagnaci se trh e-commerce konečně vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu a v Česku se etablují také zahraniční internetová tržiště, na kterých působí až pětina e-shopů. Vrásku na čele českým e-shopařům ale aktuálně dělá nejvýraznější z nich, kterým je asijské Temu. Do Česka vtrhlo s intenzivní kampaní, jejímž důsledkem bylo mimo jiné výrazné zdražení online reklamy pro všechny hráče na trhu.

„Některé české značky dokonce Temu nařkly z parazitování. Intenzita, se kterou se u nás Temu do online marketingu pustilo, není dlouhodobě udržitelná. Tržiště se chce rychle uchytit a výrazně se vepsat do povědomí zákazníků. Věřím ale, že nástup Temu naprostá většina tuzemských e-shopů zvládne. Otázkou zůstává také bezpečnost aplikace a práce s daty uživatelů, jejíž transparentnost dosud vyvolává řadu otázek mezi odbornou i širokou veřejností,“ říká Michal Benatzky a závěrem dodává, že podobné marketplaces nepředstavují velké ohrožení pro e-shopy, které prodávají originální či specifické zboží.

-stk-