Lukačovič vysvětloval zpoplatnění odmítnutí cílené reklamy

pondělí, 29. dubna 2024, 06:45 Internet & Mobil MediaGuru

Majitel Seznam.cz Ivo Lukačovič se v neděli na síti X vyjádřil k zavedení produktu Seznam bez cílené reklamy.

Majitel Seznam.cz Ivo Lukačovič se v neděli na síti X vyjádřil k zavedení produktu Seznam bez cílené reklamy, o které internetová jednička informovala už na konci března.  

Seznam.cz zpoplatnil na některých svých webech obsah lidem, kteří odmítnou zpracování svých dat prostřednictvím takzvaných cookies souborů. Na takové uživatele pak Seznam.cz nemůže cílit reklamu, což je pro něj prodělečné. Měsíční předplatné proto stanovil na 79 korun. Lidé, kteří zpracování dat schválí, mohou nadále využívat všechny služby Seznamu zdarma.

„Motivací k tomuto kroku je fakt, že za necílenou reklamu klienti zaplatí maximálně 30 procent až 50 procent ceny toho, co za cílenou. Necílenou reklamu prostě nechtějí," uvedl Lukačovič. Přiznal, že některé lidi zavedení předplatného rozčílilo. „Naprosto chápu, že uživatelé nechtějí konzumovat cílenou reklamu, ale uživatel, který na Seznamu konzumuje reklamu necílenou, je pro nás prodělečný," podotkl Lukačovič.

Lidem, kteří se k předplatnému přihlásí, se bude reklama stále zobrazovat, nebude ale cílená. Seznam chystá i variantu zcela bez reklamy, její cenu ale ještě nestanovil. Podle Lukačoviče firma nestihla tuto možnost zatím připravit, a přidá ji proto později. Zároveň uvedl, že některé služby Seznamu zůstávají nadále zdarma i při odmítnutí cílené reklamy. Patří mezi ně například e-mail nebo server Sreality.

Lukačovič zdůraznil, že uživatelská data jsou plně anonymizovaná a Seznam je nikomu neposkytuje. „Veškerá uživatelská data jsou uložena v ČR na našich vlastních serverech a v Seznamu je celé oddělení, které dohlíží na to, jak se s těmito daty nakládá," napsal s tím, že Seznam.cz je "nejvíce kontrolovaná a střežená firma v ČR".

Podle Lukačoviče internet zadarmo končí a je potřeba se s tím smířit. „Blíží se konec cookies třetích stran, necílená reklama nikomu náklady na provoz nezaplatí a povinné přihlášení či paywall bude naprosto běžným standardem," dodal. V Česku už nějakou formu placeného obsahu nabízí mnoho webů.

K podobnému kroku se nedávno rozhodla i společnost Czech News Center.

-čtk-, -mav-

Seznam.cz zpoplatní uživatelům odmítnutí cílené reklamy

pondělí 25. března 2024

CNC zavádí placenou registraci za weby bez reklamy

pátek 19. dubna 2024