Souček: ČT není ve finanční pohodě, Dvořák vyvolal mylný dojem

středa, 18. října 2023, 15:40 TV MediaGuru

Informace o finanční situaci České televize v médiích jsou podle nového generálního ředitele Jana Součka nepřesné.

Jan Souček, zdroj: Česká televize

Jan Souček, zdroj: Česká televize

Finanční situace České televize není podle nového generálního ředitele Jana Součka taková, jak vyplývá z informací médií. Z toho důvodu chce zadat forenzní šetření a analýzu finanční situace České televize v posledních dvou až třech letech. Řekl to na středečním jednání Rady ČT. Jak bude audit probíhat a kdo ho bude dělat, se teprve upřesní.

Podle Součka vznikl v médiích nepřesný obraz skutečné finanční situace České televize. Přisuzuje ho vyjádřením bývalého generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, podle kterých má mít ČT na konci roku na svém účtu 2 mld. Kč. Souček tento fakt nerozporuje, uvádí ale, že z této dvoumiliardové částky je likvidních pouze část peněz, které může ČT využít. Má to být podle jeho slov cca 200 mil. Kč. „Posledních několik týdnů v médiích koluje, že ČT je v nebývale dobré kondici, což Petr Dvořák ilustruje faktem, že na účtu ČT bude cca 2 mld. Kč. To je pravda, ale je třeba doplnit, že celý objem není likvidní a ČT ho nemůže využít pro své hospodaření nebo pro svůj provoz,“ řekl ve středu radním.

Dodal, že 700 mil. Kč z uvedených 2 mld. Kč představuje rezerva, která vyplývá z dlouhodobých plánů ČT. Další půl miliardy tvoří částky, které jsou předmětem sporu s finančním úřadem a nelze s nimi nakládat a další stovky milionů jsou určeny pro plánované akce související s redukovaným rozpočtem ČT. „Reálně likvidních z těch 2 mld. Kč je cca 200 mil. Kč,“ říká Souček.

Jde podle jeho slov o zkreslující informaci především vně ČT. Od Petra Dvořáka informaci o struktuře účtu obdržel, odpověděl na dotaz radního Vlastimila Ježka. „Vznikl ale dojem, že ČT žádá o navýšení poplatků v situaci, kdy má dostatečné objemy a mám za potřebné zdůraznit, že situace ČT není tak komfortní, jak se zdá z výstupů podávaných Petrem Dvořákem,“ uvedl rovněž. Reformu financování ČT považuje podle svých slov za nezbytnou.

Právě skutečnost, že ČT je finančně na nejbližší období zajištěna, je i argumentem soukromých médií, která volají po diskuzi o roli médií veřejné služby a požadují revizi návrhu tzv. velké mediální novely. Dvoumiliardovou částku na účtech ČT považují dostatečnou k tomu, aby byl čas nový návrh novely připravit. Součástí velké mediální novely je i navýšení měsíčního poplatku pro ČT na 160 Kč.

Soukromá média za jedním stolem: velká novela poškodí celý trh

úterý 17. října 2023

Rada souhlasí se změnami Statutu ČT

Rada Česká televize (ČT) odsouhlasila ve středu novelizaci Statutu ČT, která se projeví novou strukturou na prvním stupni řízení. Změny vstupují v platnost od 1.11. 2023. Nové jsou například divize Obsah, Digitální služby, Divize zpravodajství a publicistika, která nahrazuje dosavadní Divizi zpravodajství a sport. Jan Souček představil na jednání Rady ČT personální obsazení těchto divizí. Jde o už známá jména prezentovaná na tiskové konferenci Jana Součka na začátku září.

Vedoucí jednotlivých divizí (platnost od 1.11. 2023)

  • Divize Obsah: Tereza Polachová
  • Digitální služby: Jan Maxa
  • Zpravodajství a publicistika: Petr Mrzena, výkonný ředitel ČT24
  • Korporátní služby: Michal Fila

Souček rovněž radu informoval o tom, že Petr Dvořák po ČT požaduje doplacení ročního bonusu za rok 2020 ve výši 822.800 korun. Rada mu tehdy bonus snížila na 66 procent. Podle pozdějších analýz ale radní nerozhodli potřebnou většinou, a proto bylo snížení neplatné a generální ředitel měl nárok na plnou výši odměny. K požadavku si chce Souček nechat vypracovat právní stanovisko.

-mav-, -čtk-