Atmedia: Placené VOD sleduje 2,8 mil. Čechů, vede Netflix

středa, 29. listopadu 2023, 10:00 Aktuality, TV, Výzkum MediaGuru

Počet Čechů, kteří využívají placené služby pro streamování videí, se letos zvýšil zhruba o 200 tisíc na 2,8 milionu osob, ukazuje výzkum Atmedia index.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Alespoň jednu placenou VOD službu sleduje minimálně několikrát měsíčně 43 % Čechů ve věku 15–69 let, což je 2,8 milionu osob. Vyplývá to z průzkumu Atmedia index za 2. a 3. čtvrtletí 2023. Výzkum rovněž ukázal, že na jednoho uživatele připadají v průměru dvě služby. Neznamená to ale, že všichni uživatelé za služby platí.

„Pokud mluvíme o 2,8 milionech Čechů využívajících průměrně dvě placené VOD služby, hovoříme o zhruba 6,5 milionech využívaných účtů nebo přístupů k nim. Jedna pětina z nich ovšem patří ke sdíleným účtům, uživatelé je tedy sdílí se svými známými nebo přáteli. Někteří na sdílený účet přispívají, jiní nikoliv,“ vysvětluje Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia. Podíl sdílených účtů u jednotlivých placených VOD služeb podle jeho slov variuje – u nejčastěji využívaných od 18 % do 24 %.

Uživatelé, kteří za placené VOD služby platí přímo poskytovatelům těchto služeb, za ně měsíčně podle výsledků průzkumu utrácí v průměru 333 Kč. Nejdražší službou je z hlediska průměrné měsíční platby Netflix, u dalších nejvyužívanějších placených VOD služeb jsou průměrné měsíční útraty podobné.

Nejoblíbenější placenou VOD službou je na českém trhu s velkým náskokem dlouhodobě Netflix – využívají ho přes dvě třetiny uživatelů streamovacích služeb. Do TOP 5 placených VOD služeb se dostaly také Voyo, HBO Max, Disney+ a Prima+. „Žebříček nejvyužívanějších placených VoD služeb je od začátku roku 2023 stabilní. Ustálil se poté, co na český trh vstoupilo v červnu 2022 Disney+ a televizní skupina Prima představila v únoru 2023 svou streamovací službu Prima+. Oba hráči se vzápětí dostali do žebříčku TOP 5 streamovacích služeb na českém trhu,“ popisuje Pavel Müller a doplňuje, že noví hráči SkyShowtime nebo Canal+ s pořadím nezamíchali.

Placené VOD služby sledují čeští diváci z několika důvodů, přičemž důležitým lákadlem jsou původní pořady. Dalším důvodem je možnost vybrat si videoobsah podle aktuální nálady a poté bohatá nabídka videoobsahu. „Ačkoliv placené VoD služby nabízí svým uživatelům výhody ve formě sledování videoobsahu bez reklam nebo možnosti sledovanost videoobsah kdykoliv a kdekoliv, nejdůležitější motivací pro využívání streamovacích služeb je samotný obsah,“ říká Müller. Pro lokální VOD služby patří k významnějším důvodům také možnost sledovat videoobsah dříve, než je dostupný v televizi.

Počet platících Čechů za VOD se zvýšil o polovinu na 3 miliony

pondělí 13. listopadu 2023

Za video služby platí třetina domácností, táhne česká tvorba

pátek 3. listopadu 2023

-mav-