ČT1 zůstane vyhrazena pro českou tvorbu, kriminálek ubude

středa, 31. ledna 2024, 07:50 TV Martina Vojtěchovská

Česká televize se ve vývoji nových titulů v oblasti hrané tvorby zaměří především na díla ze současnosti a s přesahem, jako je Smysl pro tumor. Detektivek bude méně, zůstanou jeden den v týdnu, říká ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Milan Fridrich, zdroj: Česká televize

Milan Fridrich, zdroj: Česká televize

Česká televize odstartovala letošní rok s novým seriálem Smysl pro tumor a novými díly soutěže Peče celá země. Nová řada seriálu Stíny v mlze se kvůli tragické střelbě na FF UK posunula o čtvrt roku. Do jarního vysílání ještě vstoupí seriál To se vysvětlí, soudruzi a pro program ČT2 se už začala natáčet nová talk show s názvem Výborná show.

„V oblasti hrané tvorby zamýšlíme připravovat především díla ze současnosti a nějakým přesahem, nadstavbou jako je Smysl pro tumor. Detektivek bude méně, zůstanou jeden den v týdnu a půjde hlavně o originální ‚quality’ věci," říká v rozhovoru programový ředitel České televize Milan Fridrich a popisuje, jak uvažuje o programování kanálů, které má ve své kompetenci, a mluví také o chystaných nových pořadech.

Pro letošní jarní sezónu uvádí Česká televize na svém prvním kanále několik novinek – dva zcela nové seriály, nové díly reality show a premiérové díly dříve vysílaných seriálů. Jak programování pro jaro ovlivnil úsporný režim, který ČT ohlásila v roce 2022?

Podmínky pro tvorbu programů jsou tvrdší než v minulosti. Všechny kanály musely snížit náklady na výrobu, což se bude projevovat postupně. K úsporám se ještě přidal zvýšený rozpočet u sportu, protože máme tzv. supersportovní rok s olympiádou, MS v hokeji a fotbalovým Eurem. U ČT1 například letos máme premiérové pořady na osmou večer jen na tři dny v týdnu, v minulosti to byly vždy čtyři dny. Navzdory sníženým nákladům se snažíme, aby programová nabídka byla pestrá. Naštěstí v minulosti vzniklo hodně kvalitních pořadů, které diváci vyhledávají v i repríze, mají dlouhodobější potenciál. Ale to nepůjde věčně.  

Novým seriálem, který ČT od ledna vysílá a který se zatím ujal s nadprůměrnými výsledky, je seriál Smysl pro tumor. Lze ho chápat jako nový směr v seriálové tvorbě, kterým se bude chtít ČT vydat?

Snažíme se nacházet nová společenská témata a formy a belgická předloha k tomuto seriálu byla skvělá. Seriál, který se věnuje tak vážnému tématu zasahujícímu nejen nemocného, ale celou jeho širší rodinu a přátele, je přesně ten typ programu, který veřejná služba má dělat. Smysl pro tumor je navíc moderně a inovativně zpracován a herci jsou fantastičtí.

Podobně inovativní bude i seriál To se vysvětlí, soudruzi! nebo Limity, plánované na rok 2025. Na podzim Lovec. ČT rovněž koprodukuje film o Franzi Kafkovi, vyrábí film o Bedřichu Smetanovi, minisérie o dceři Karla Havlíčka Borovského „Dcera národa“, dvoudílný film o svaté Anežce nebo spin off k seriálu Ochránce. Chystá se minisérie o vypálení kostela v Gutech a další. Je to mix závažné současnosti a historických postav, co diváky v nejbližších letech čeká. A nepřijdou ani o pokračování krimi seriálu Oktopus.

Česká televize má objevovat nová témata a formy a jsme připraveni to dělat důsledně a zdůrazňovat tak jinakost veřejné televizní služby.

Zmínil jste nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!, který ČT uvede ještě letos na jaře. Půjde o experimentální tvorbu, nebo je to příběh, který je svým pojetím spojen se seriály Arabela či Návštěvníci, a tudíž navazuje na způsoby narace, které jsou českému publiku z dřívější doby známé?

Přestože je to seriál o paranormálních jevech, není to čistá fikce. V minulém režimu se běžně zkoumalo „nadpřirozeno“, i když většina případů a děj je umělecká licence. S Návštěvníky a Arabelou se nedají „soudruzi“ úplně srovnat, neboť se jedná o detektivní žánr prokrvený humorem a nadsázkou z minulé epochy.

Jak byste celkově popsal jarní programové schéma ČT ve srovnání s uplynulými programovými sezónami? Odlišuje se něčím? Například strukturou žánrů, které zařazujete v rámci týdne do jednotlivých vysílacích oken...

Ačkoliv se snažíme vysílání oživit, plánujeme například na letní sezónu akviziční dánský a francouzský seriál do hlavního vysílacího času na ČT1, tak ty změny jsou pozvolné – hlavně na prvním programu, protože ten se plánuje rok až dva dopředu. Ta hlavní inovace je třeba právě v tématu nových věcí - Smysl pro tumor, To se vysvětlí!, soudruzi nebo Vedlejší produkt. Jednička ale bude nadále dominantně česká – to je přesně to, co dle průzkumu od ní diváci očekávají – tradici, „českost“, zajímavé tváře, informace a zábavu.

Na ČT2 to jde rychleji. Zde zavedeme od března novou talk show Výborná show, kterou bude moderovat Lucie Výborná a oživíme formát „Ta naše povaha česká“. Zařadí se rovněž více festivalových českých a zahraničních dokumentů a filmů. Máme plán, jak inovovat a oživit všechny kanály novými veřejnoprávními formáty od Jedničky po Déčko nebo Art, ale při klesajících příjmech, které by měly bez zvýšení poplatku v roce 2025 reálně padnout zcela brutálně, to nebude možné. Ve vývoji jsou nové formáty docudramatů, docusoapů a dokumentů na společenská témata, ale bez peněz se nedají dělat. A rušit něco, co je? To už probíhá a proběhlo, ale základní kameny jednotlivých stanic nejde bořit.

Máme plán, jak inovovat a oživit všechny kanály novými veřejnoprávními formáty od Jedničky po Déčko nebo Art, ale při klesajících příjmech, které by měly bez zvýšení poplatku v roce 2025 reálně padnout zcela brutálně, to nebude možné.

Lze novou talk show Výborná show alespoň částečně představit? Jakou roli má v programu ČT hrát a jak se bude doplňovat s Všechnopárty?

Lucie Výborná si bude zvát zajímavé hosty a představí je trošku jinou formou. Vychází z toho, že ji před mikrofonem Radiožurnálu už prošly tisíce lidí a ona zná jejich příběhy a ráda by některé z nich představila v televizi a objevovala další. Nepůjde primárně o hosty notoricky známé, i když i ti se tam taky čas od času objeví. Proto tato talk show půjde na ČT2 od osmi. Nemá ambici být novou Všechnopárty. Karel Šíp je jedinečný a jeho pořad má pevné místo v pátek na ČT1. Výborná show sice bude klasické zpovídání tří hostů, jak to známe z většiny světových pořadů tohoto typu, ale pořad cílí na jiné diváky a má jiné ambice. 

Je zamýšlena jako dlouhodobá talk show, nebo se o jejím pokračování bude teprve rozhodovat?

V plánu je celý letošní rok, a chceme, aby se usadil, divákům se líbil a běžel dál. Není to tak, že něco zkoušíme. Lucie Výborná je profesionálka a víme, co od ní čekat.

A pokud jde o publicistické pořady na ČT1 ve večerním vysílání, jako je Máte slovo, Bilance, Reportéři nebo 168 hodin. Plánují se zde nějaké změny pro nadcházející sezóny?

Pořady jsou v letošním vysílacím schématu a žádné změny nechystáme.

Od 18. ledna začala ČT1 vysílat seriál Hořící keř při příležitosti připomínky 55. výročí upálení Jana Palacha. Seriál vznikl v HBO, od které by ČT měla odvysílat i tituly Terapie a Pustina. Je to začátek dlouhodobější spolupráce s HBO? 

O Hořící keř jsem usiloval mnoho let a přesvědčoval HBO, že by tento projekt měl vidět v Česku masový divák na volně šířené televizi. Až nyní se to podařilo. Na straně HBO a její matky Warner Bros. Discovery došlo ke změnám, a to jak personálním, tak majetkovým nebo v definování strategie a to jednání usnadnilo. Požádali jsme rovněž o některé další pořady a podařilo se získat Terapii a Pustinu – oba skvělé projekty, které obohatí program České televize. O to víc, že se jedná o české herce a české prostředí. Některé se získat nepodařilo.

Je tato spolupráce s HBO výsledkem příchodu Terezy Polachové do managementu České televize?

Tereza byla v tomto jednání jedním z klíčových lidí a to že je v ČT samozřejmě sehrálo důležitou roli.

Je reálné, že by takových spoluprací mohlo být více, například i s dalšími mezinárodními společnostmi, jako jsou Netflix, Disney nebo jiné? 

Česká televize měla od Netflixu Dům z karet, koupili jsme tři seriály u streamovací služby SkyShowtime. Snažíme se maximálně, pokud to jde, obohatit vysílání i o pořady, které jsou jen v online prostoru. Některé služby se prodeji nebrání, jiné volí exkluzivitu. 

O Hořící keř jsem usiloval mnoho let a přesvědčoval HBO, že by tento projekt měl vidět v Česku masový divák na volně šířené televizi. Až nyní se to podařilo.

Přestože taneční pořad StarDance se obvykle vysílá s roční pauzou, podle informací, které ČT zveřejnila loni na podzim, se s další řadou počítá už letos na podzim. Bude to skutečně tak a proč se pořad objeví ve vysílání už po roce?

Ano, objeví. Ono je to trošku jinak. Stardance se vždy vysílala dva roky po sobě a pak byla rok pauza. Vlivem covidu ale došlo k tomu, že se jeden ročník rušil a pak posouval, a tak vznikla ta roční „díra“. Takže jedeme ve standardním režimu.

Už víte, kteří soutěžící se letošní StarDance zúčastní a jakých změn pořad dozná?

Celebrity, které budou tančit samozřejmě už máme oslovené, ale vše představíme, jako klasicky, až bude ta správná chvíle na tiskové konferenci. V tomto směru nemohu prozradit víc.

Které pořady jsou teď na ČT ve vývoji a ve výrobě?

Ve vývoji jsou nové formáty pro ČT2 – docudramata, docusoapy nebo pořady zaměřené na palčivé společenské problémy nebo satiru. Pokud finance dovolí, rádi bychom na ČT1 měli nějakou výraznou a zajímavou veřejnoprávní soutěž do hlavního vysílacího času. Všechny projekty by měly zdůraznit a prohloubit veřejnoprávní image ČT, ale jejich zrod závisí na finančním stavu instituce.

V oblasti hrané tvorby jsou to především díla ze současnosti a nějakým přesahem, nadstavbou jako je Smysl pro tumor. Detektivek bude méně, zůstanou jeden den v týdnu a půjde hlavně o originální „quality“ věci. Více se v seriálech a dramatice zaměříme na společenské problémy, mezigenerační dialog, genderové věci a podobně. A pokud peníze dovolí rovněž na historii a dějinné osobnosti.

ČT ale investuje i do výroby nových Večerníčků, vzdělávání pro děti pro Déčko nebo do tradičních hudebních a divadelních akcí na Artu.

Pokud finance dovolí, rádi bychom na ČT1 měli nějakou výraznou a zajímavou veřejnoprávní soutěž do hlavního vysílacího času.

V roce 2023 dosáhl svých nejlepších výsledků za posledních pět let kanál ČT2 (podíl 4,31 %, 15+). Znamená to, že budete v programování ČT2 pokračovat ve stejném konceptu jako loni? 

S Honzou Šternem, který řídí kanál ČT2, budeme zařazovat víc společensky závažných témat do vysílání a obohacovat jej o nové formáty jako je třeba „factual entertainment“, satira nebo diskuse. Silné a zajímavé pořady, které diváci mají rádi, ale nezmizí. Ve výrobě je čtvrtá řada Modré krve, kterou sledovalo přes 600 tisíc diváků každý týden, nové cestopisy, investigace atd.

Dělat program má smysl jen pokud pro něj máte diváky. Chceme inovovat tak, aby se sledovanost Dvojky držela kolem 4%, nikoliv za každou cenu honit růst. To není účelem veřejné služby. Proto měříme i kvalitativní hodnocení našich projektů. ČT2 je v rodině českotelevizních programů, spolu s ČT art, kanálem s nejvyšším hodnocením spokojenosti na celém televizním trhu – 8,7 (na škále od 1 do 10).

Na semináři o financování médií veřejné služby zaznělo, že kvůli úsporám je omezena produkce pořadů pro ČT art. Na ČT art v lednu ale odstartovaly dvě nové původní série: Identita o českém grafickém designu a Poklady Klementina. Jak bude v letošním roce program ČT art vypadat a nakolik ho omezují zmíněné úspory?

Jako u každého kanálu České televize, na začátku roku vysílá to, co se vyvíjelo a vyrábělo v minulých letech. Omezení peněz, a to výrazné, proběhlo na všech kanálech v letošním rozpočtu, takže to omezení se pro diváky projeví v průběhu letošního roku, a hlavně v roce 2025. Třeba v tom, že bude méně dokumentů, přenosů koncertů a divadel pro následující měsíce.

Chceme inovovat tak, aby se sledovanost Dvojky držela kolem 4%, nikoliv za každou cenu honit růst. To není účelem veřejné služby.

Od září jste se s příchodem nového generálního ředitele stal ředitelem divize Program a do vaší kompetence programově spadají stanice Č1, ČT2, ČT art, ČT:D a ČT sport. Letošní rok přinese několik významných sportovních událostí – k těm vůbec největším patří „domácí“ MS v hokeji, fotbalové Euro a olmypiádu v Paříži. Kolik obsahu z těchto událostí na ČT přinesete a bude nutné vedle ČT sport zapojit i další kanály? 

Supersportovní rok 2024 se bude odehrát z devadesáti procent na ČT sport a hodně věcí bude i na ČT sport plus v HbbTV. Dvojka občas vypomáhá, když se některé akce dostanou do kolize, což se dopředu – kvůli počasí, změnám u pořadatelů – nedá vždy odhadnout. Nyní třeba ČT2 poskytne pár přenosů z prvního kola Davis cupu. Olympijské hry máme v omezenějším rozsahu než před 6-8 lety, kdy jsme měli veškerá práva na každou minutu her. Nyní kupujeme sublicence na konkrétní počet hodin, ale ani tak to není jako v minulosti, že OH běžely na ČT sport i na ČT2 celých 24 hodin denně.

Pomůžou sportovní události k tomu, že ČT v letošním roce zvýší podíl na sledovanosti oproti roku 2023? Jaké máte v tomto směru cíle?

Naším primárním cílem není vyšší procento na trhu, nechceme podíl České televize navyšovat, jen udržovat určitý podíl, který dává smysl z pohledu diváků – udržuje kvalitu tvorby a relevanci pro to, aby divák věděl, že něco za své peníze dostává. Sport v podobných letech je velmi silný, ale zase to má negativní vliv na ČT1 nebo ČT2 – protože část převážně mužské populace se přelije mezi kanály. Budeme spokojeni, když porostou kvalitativní parametry a samozřejmě vrchovatě ve chvíli, kdy dojde ke stabilizaci příjmů – narovnání tak, abychom mohli plnit veřejnou službu na úrovni, na jakou jsou čeští diváci zvyklí. Ne aby se rušily kanály a omezovala výroba drastickým způsobem.

Už je jasněji, jak to bude s kanálem ČT3?

ČT3 může existovat jen v případě, pokud se narovná financování České televize, ne ve stavu nouze, v níž se už nacházíme a v dalších letech to bude boj o přežití torza toho, na co jsou diváci zvyklí. Archivní pořady nejsou zadarmo, platí se z nich provozovací honoráře a ročně jsou to jen na ČT3 vyšší desítky milionů korun, které to stojí. Když není na běžnou výrobu na stávající kanály v rozsahu, jak to bylo před lety běžné, nemůžeme ČT3 spustit. Osobně i z pohledu diváků mě to mrzí, protože to byl kanál, který měl u části veřejnou velkou popularitu a umožňoval vysílat i věci, které se jinam nehodí.

Když není na běžnou výrobu na stávající kanály v rozsahu, jak to bylo před lety běžné, nemůžeme ČT3 spustit.

Osobní otázka na závěr: Jak vnímáte změny v managementu ČT a co se pro vás změnilo v souvislosti s funkcí ředitele divize Program? V čem je práce odlišná od funkce programového ředitele ČT?

Nás soudí jen diváci. Osobně jsem rád, že mohu ve své misi pokračovat a mám kolem sebe tým profesionálů, kteří jsou srdcaři a milují práci pro ČT často víc než větší objem peněz, který by za svou práci dostali jinde.

Náplň mojí práce se změnila ve dvou směrech: ČT1 a ČT2 má své výkonné šéfy a pod program přešel kanál ČT sport. Na jedné straně toho mám víc, na druhé ale spolupracovníky, kteří přinášejí nové myšlenky, jiný úhel pohledu. Program se nedá dělat podle osobního vkusu ve stylu – co se líbí mě, to budu lidem vysílat. Je to kolektivní práce s daty, analýzami diváckých očekávání a výsledků. V tomto směru mám na programu štěstí, že v okruhu mých nejbližších spolupracovníků je Renata Týmová, šéfka výzkumu a analýz, a to je jeden z lidí, kteří českému televiznímu trhu v této zemi rozumí nejvíc.

Milan Fridrich, ředitel divize Program, Česká televize

Ředitelem divize Program České televize je od září 2023. Předtím zastával dvanáct let podobnou pozici, a to programový ředitel ČT. Do ČT nastoupil v roce 2005, kdy se stal šéfeditorem ČT24. Poté byl ředitelem zpravodajství České televize a od srpna 2010 se stal výkonným ředitelem nových médií. Před příchodem do ČT pracoval jako stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu a později jako stálý zpravodaj Hospodářských novin v Bruselu.