Deloitte: Chytrou TV a hodinky Češi používají častěji než laptop

sobota, 3. února 2024, 07:30 Marketing, Výzkum, Aktuality MediaGuru

Nejpoužívanějším digitálním zařízením v Česku zůstává dál smartphone. Chytré hodinky i chytrou televizi jsou používány častěji než laptop. 

Zdroj: Freepik.com

Zdroj: Freepik.com

Ze zařízení Češi nejčastěji používají smartphone. Dále rádi využívají chytré hodinky a chytrou televizi, a to dokonce více než laptop. Méně než jedno procento lidí pak denně využívá VR brýle a povědomí o metaverse zůstává dál nízké, vyplývá z nového průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte.

Podle globální studie Deloitte Digital Consumer Trends, která každoročně mapuje chování více než 36 tisíc respondentů ze čtyř kontinentů a 21 zemí, včetně Česka, je pro 98 % Čechů a Češek chytrý telefon nejpoužívanějším zařízením. Díky své multifunkčnosti a přenosnosti ho tuzemští uživatelé nepustí z ruky i několik hodin denně. 

„Češi při výběru svého nového telefonu nejčastěji požadují velkou výdrž baterie, úložiště nebo kvalitní fotoaparát a kameru. Naopak nejméně důležité jsou pro ně vlastnosti týkající se udržitelnosti, jako je uhlíková stopa, možnost snadné opravitelnosti nebo použití recyklovaných materiálů. Vzhledem k tomu, že lidé kupují chytrý telefon v průměru déle než jednou za tři roky, je pro ně správný výběr zásadní,“ říká expert na telekomunikace a lídr TMT skupiny v českém Deloitte Jan Kudlák.

Smartphony, které Češi používají v průměru stokrát denně, nabízejí stále prostor pro další novinky. Více než každý čtvrtý Čech by například uvítal digitální řidičský průkaz ve svém telefonu, podobně jako vláda nedávno spustila tzv. eDoklady, které v první fázi umožní postupný přechod občanského průkazu do elektronické podoby. Mladší skupiny (18–24 let), které mají blíž k technologiím, jsou tomu nejotevřenější; téměř polovina (48 %) z nich by chtěla používat svůj smartphone jako řidičský průkaz a 29 % jako cestovní pas. Tato čísla kontrastují s 27 %, respektive 19 % v ostatních věkových skupinách. 

„Jsem přesvědčen, že ověřování chytrými telefony je gamechanger, který rozšiřuje jejich užitečnost, nepostradatelnost a také význam pro spotřebitele. S kolegy předpokládáme, že letošní rok bude pro smartphony znamenat úspěšné období, přestože se podle prognózy očekává pokles prodejů. Význam chytrých telefonů totiž posiluje i jejich rostoucí pětimiliardový uživatelský ekosystém,“ dodává Kudlák.

Podle něj budou smartphony nadále hrát klíčovou roli při ověřování plateb, ale důležité mohou být i u dalších činností, jako je přístup na některé webové stránky, odemykání vozidel, vstup do budov nebo ověřování totožnosti, přičemž se očekává, že počet jejich použití se vyšplhá do bilionů. 

Mezi další nejvíce používaná zařízení v Česku patří chytré hodinky (73 %) a chytré televize (82 %), kterým uživatelé dávají přednost i před laptopy (66 %). Dále Češi uvádějí technologie, které využívají převážně pro jednu funkci a na jednom místě. Patří mezi ně herní konzole (31 %) a VR brýle, které však pravidelně používá méně než jedno procento lidí.

I když mají Češi při výběru zařízení dobré úmysly, zájem o životní prostředí při jejich nákupu málokdy rozhoduje o finálním výběru. U některých zařízení je navíc obtížné najít informace o environmentálních dopadech. Na jedné straně 79 % Čechů a Češek nemá tendenci vyhazovat rozbitou elektroniku do odpadu a 64 % má snahu o její opravu než přistoupí k výměně, na druhé straně jen 8 % respondentů se svou rodinou či přáteli pravidelně hovoří o uhlíkové stopě a pouze 9 % lidí zná rozsah své uhlíkové stopy.

„Nejsou to lichotivá čísla a myslím, že hodně souvisí s tím, že si lidé spotřební elektroniku nepořizují tak často, aby pro ně bylo téma udržitelnosti a ekologie při výběru zásadní. Naproti tomu u zboží, které kupují pravidelně, se jejich pozornost k odpovědnosti obrací výrazněji,” doplňuje expert Deloitte.

Jedna z dalších otázek se zaměřila i na znalost metaverse, jenž dál zůstává nízká. Podíl Čechů, kteří uvedli, že vědí o co jde, loni činil 17 % a v roce 2022 šlo o 16 %. I tak se na metaverse firmy zaměřují, předpokládá se, že do roku 2030 vygeneruje globálně téměř 100 miliard dolarů. 

-stk-